Tarihçe

Artvin Arhavi kökenli ÇARMIKLI Ailesi, yüzyıla yaklaşan uzun bir süre boyunca ticaret alanında faaliyet göstermiş, zaman içinde inşaat işlerine yönelerek taahhüt alanında yoğunlaşmıştır.

Babaları Eyüp Sabri ÇARMIKLI, Ardahan'da tüccarlık, terzilik, tuhafiyecilik ve müteahhitlik yaparak iş hayatını sürdürmüş, vefatından sonra çocukları, işlere devam edip geliştirmişlerdir.

NUROL, 17 Ocak 1966 tarihinde, Nurettin ve Erol kardeşlerin isimlerinden alınan birer hece ile eşit ortaklıkla kuruldu. Oğuz ÇARMIKLI o dönemde öğrenci olduğu için, daha sonra 1981 yılında gruba ortak olarak katıldı. Böylece NUROL Holding, eşit paya sahip üç erkek kardeşin ortaklığıyla günümüze kadar geldi.

NUROL Şirketler Topluluğu, yarım asırlık geçmişiyle bugün inşaat, savunma sanayii, enerji, madencilik, turizm, finans, ticaret ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren 35'ten fazla şirket ve iştirakleriyle, sadece Türkiye'de değil aynı zamanda dünyanın birçok ülkesinde başarıyla adından söz ettirmektedir.

NUROL Şirketler Grubu'nun yurtdışındaki faaliyetleri, bugün itibariyle geniş bir coğrafyaya yayılmış durumdadır. Bu ülkeler arasında Fas, Cezayir, Tunus, Kongo, Çekya, Polonya, Romanya, Macaristan, Estonya, Libya (Libya'da iç savaş öncesinde), Gürcistan, Suudi Arabistan, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Afganistan (Taliban'ın 2021'de hükümeti devralmadan önce), Rusya (2014'te Kırım'ın ilhakından önce ve 2022'de Ukrayna savaşından önce. (Rusya ile savunma sanayi ile ilgili hiçbir dönem iş yapılmamıştır), Filipinler ve Malezya yer almaktadır.

NUROL Grubu'nun Savunma şirketleri, devlet birimleri dışında paramiliter gruplar ile iş yapmamaktadır. NUROL Grubu'nun Savunma şirketleri, ABD, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin uygulanabilir yaptırımlarıyla uyumlu bir şekilde hareket etmektedir ve bu yaptırımlara tabi olan ilgili yetkililerle iş birliği yapmamaktadır. NUROL Grubu'nun Savunma şirketleri, tartışmalı silahlarla (antipersonel kara mayını, misket bombası, kimyasal silahlar ve biyolojik silahlar) ilgili faaliyetlerde bulunmamaktadır veya başka herhangi bir silahla ilgili faaliyetlerde bulunmamaktadır. NUROL Grubu'nun Savunma şirketleri Rusya, Kırım, Ukrayna'nın Zaporijya ve Herson bölgelerinin hükümet kontrolü dışındaki bölgeleri, sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti, sözde Luhansk Halk Cumhuriyeti, Küba, İran, Kuzey Kore ve Suriye ile ilgili faaliyetlerde bulunmamaktadır.

Türk inşaat ve taahhüt sektörünün gelişmesine büyük katkılarda bulunan NUROL İnşaat; köklü şirket kültürü, tecrübeli kadrosu ve güçlü makina parkı ile başta baraj, tünel, köprü, yol olmak üzere endüstriyel tesisler, iş ve ticaret merkezleri, oteller, lüks konutlar, bina ve uydu kentler gibi pek çok büyük projeyi başarıyla hayata geçirmiş ve altyapı ve ulaşım alanında Türkiye'nin modernleşmesinde önemli rol oynamıştır.

Uluslararası Konsorsiyum’un lideri olarak NUROL İnşaat, Türkiye’nin gövde hacmi açısından ikinci, kurulu güç bakımından dördüncü büyük barajı  olan “Ilısu Barajı ve HES Projesi”, NUROL İnşaat’ın içinde bulunduğu Türk Japon ortaklığının tamamladığı denizin 60 metre altındaki “Marmaray İstanbul Boğazı Batırma Tüp Geçiş Projesi”, Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük Yap-İşlet-Devret Altyapı Projesi olarak tarihe geçen “Gebze - Orhangazi - İzmir Projesi”, NUROL’un yer aldığı modern Türkiye’nin mega projelerinden sadece birkaç  örnektir.

NUROL Makina ve Sanayi A.Ş. yurt içi ve yurt dışı kullanıcılara yönelik taktik tekerlekli zırhlı araç ve özel amaçlı platformlar üretmektedir.  Özellikle güvenlik güçlerinin gereksinimlerine uygun özgün tasarımları ile sektördeki öncülerden biri olan NUROL Makina, tasarım ve mühendislik gücünü sürekli olarak geliştirmekte savunma sektörümüze yeni tasarımlar ve teknolojiler sunmaktadır.

Türkiye'nin ilk özel sektör savunma sanayi kuruluşu olma gururunu taşıyan FNSS, BAE Systems ile ortak olarak başta zırhlı muharebe aracı olmak üzere ihtiyaca özel, etkin, güvenilir ve yenilikçi paletli ve tekerlekli zırhlı araçlar üretmektedir. Sektörde tek kalemde yurt dışına ihraç edilen en büyük savunma sistemi sözleşmesini gerçekleştiren FNSS, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet vermenin yanı sıra bugün dünya genelinde tanınmakta olup ülkemize iki buçuk milyar doların üzerinde ihracat potansiyeli yaratmıştır.

NUROL Teknoloji Sanayi ve Madencilik Ticaret A.Ş. Ankara’da kurulu tam otomasyonlu modern üretim tesisleriyle 21. yüzyıl teknolojisi olan "İleri teknik malzemeler" alanında 2008 yılından beri tasarım ve üretim yapmaktadır. Nano teknolojik üretim için gerekli altyapı ile donatılmış NUROL Teknoloji tesislerinde, ürünün özelliklerine uygun ileri teknoloji imkanları kullanılmaktadır. Savunma sanayi sektörümüzün çeşitli zırh ihtiyacını karşılamak ve yerli katkı payını artırmak için tamamen firmamızca özgün tasarlanan ve üretilen hibrit zırh sistemleri gerek yurt içi gerek yurt dışı güvenlik güçlerinin hizmetine sunulmaktadır.

Finans sektöründe hizmet vermek üzere 1999 yılında kurulan NUROL Yatırım Bankası İstanbul ve Ankara'da güçlü altyapısı ile kurumsal ve yatırım bankacılığı hizmetleri sunmaktadır.

1994 yılında kurulan NUROL Sigorta, tüm sigorta branşlarında sunduğu hizmetler ile kurumsal sigortacılık alanında adından söz ettirmektedir.

İnşaat ve taahhüt sektöründe faaliyet gösteren, Türkiye’de ve Dünya’da en büyük Uluslararası müteahhitlik firmaları arasında gösterilen NUROL Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, İstanbul'da gerçekleştirdiği NUROL Park, NUROL Tower, NUROL Life gibi konut projeleri ile hizmet vermeye devam etmektedir. Arazi geliştirme, proje tasarımı, inşaat ve pazarlama alanlarındaki tecrübelerini sektöre aktarmaktadır.  Madencilik sektöründe hizmet veren TÜMAD Madencilik, sürdürülebilir ve uluslararası madencilik kriterleri doğrultusunda; çevrenin korunduğu, proje paydaşları ile karşılıklı güven içinde değerlere saygılı kalıcı ve ekonomik getirisi yüksek madencilik hedeflemektedir. Bu çerçevede geliştirilen Çanakkale Lâpseki, Balıkesir İvrindi projeleri ile altın ve gümüş üretimi gerçekleştirilecek olup söz konusu projelerde fizibiliteler tamamlanmış, yatırım aşamasına geçilmiştir.

NUROL, turizm sektöründe sahip olduğu Sheraton Hotel Ankara, Sheraton Batumi Hotel, Gürcistan ve Lugal a Luxury Collection Hotel Ankara ile üst kalite hizmet vermektedir.  Müşteri memnuniyeti odaklı 5 yıldız ötesi tesis ve hizmet kalitesi ile çağın gerektirdiği teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve işletmelerini sürekli güncelleyen yenilikçi bir hizmet anlayışına sahiptir.

Bosfor Turizm, “A Grubu Seyahat Acentesi” belgesi ile, yurt içi ve yurt dışı uçak bileti taleplerini anında karşılamakta tüm otel rezervasyonları, havaalanı/otel transferleri ve rehberlik hizmetleri ile özellikle yabancı misafirler için VIP karşılama, ağırlama, ulaşım, konaklama ve rehberlik gibi hizmetleri de sunmaktadır.

Bosfor Turizm 1995 yılında NUROL bünyesine katılmıştır. ‘’A Grubu Seyahat Acentesi’’ belgesi ile yurt içi ve yurt dışı uçak bilet satışı, otel rezervasyonları, transferler, VIP karşılama, rehberlik hizmetleri sunmaktadır.

Var olduğu her sektörde kaliteli hizmet sunan NUROL Şirketler Topluluğu;

  • Ankara ve İstanbul’da işletmecilik faaliyetlerinde bulunan NUROL İşletme ve Gayrimenkul Yönetim’i,
  • Bodrum Oasis Alışveriş, Kültür ve Eğlence Merkezi’nin işletme yönetimini başarıyla sürdüren Botim’i,
  • Yurt içi ve yurt dışında VIP standartlarda hava taksi hizmeti veren NUROL Havacılık şirketlerini bünyesinde barındırmaktadır.

Ülkenin artan enerji ihtiyacının karşılanmasında etkin rol üstlenmek amacını taşıyan NUROL, hidroelektrik enerji projeleri geliştirmek üzere kurulan “Enova Enerji” şirketinin Osmaniye il sınırları içindeki Ceyhan HES Projesi’nde Oşkan ve Berkman Santralleri ile ticari üretim gerçekleştirmektedir. Aynı sektörde hizmet veren NUROL Göksu, Göksu Hidroelektrik Santrali’nin işletme hakkını özelleştirme yoluyla 49 yıl süreyle almıştır. Yıllık ortalama 65 milyon kWh enerji üretimi olan Göksu HES Projesi, yenilenebilir enerji kaynaklı bir proje olduğundan yıllık 39.000 ton CO₂’in salınımının azaltılmasına katkı sağlamaktadır.

NUROL Şirketler Topluluğu'nun yurt dışındaki inşaat faaliyetlerinde, Körfez ülkelerinin önemli bir payı bulunmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde devam eden projeler kapsamında, bölgenin önde gelen yatırımcılarının işverenliği ile Dubai'deki uydu kentlerde inşa edilen konutların toplamı 500.000 m²'yi aşmış, kentsel altyapı ve teknolojik çelik imalat projeleri de referanslar arasına girmiştir. Abu Dabi’deki projelerimiz arasında; deniz köprü geçitleri ve kanalları, çeşitli köprü ve tünel yapılarını içeren alt yapı inşaatları ile lüks otel ve rezidanslar yer almaktadır Kuzey Afrika’da Cezayir’de başlayan inşaat çalışmalarımız Fas’ı da içine alarak genişlemiştir. Bu kapsamda baraj, köprü, otoyol gibi alt yapı projeleri ile kurumsal binalar yer almaktadır. NUROL faaliyetlerinin devam ettiği başka bir ülke olan Gürcistan’da, Batum’un ilk beş yıldızlı oteli olan Sheraton Batum Otel’i ve Tiflis’teki İçişleri Bakanlığı binası hizmete sunulmuştur.

Bölgede büyük alt ve üst yapı inşaat projelerini hayata geçiren NUROL LLC, 2003 yılından bu yana faaliyetlerine devam etmektedir.

NUROL Şirketler Topluluğu’nun, kuruluşundan bu yana yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği projelerin toplam iş hacmi bugünkü değeriyle 43 milyar doları aşmıştır.

NUROL Şirketler Topluluğu, ülke kalkınmasının yanında etik değerlere, insana ve çevreye önem veren ilkelerini de ön planda tutarak sürdürülebilir başarı hedefi doğrultusunda ilerleyen bir dünya şirketidir. Bunu yaparken her zaman olduğu gibi geleneklere bağlılığı koruyarak aynı zamanda çağdaş yeniliklere açıklık vizyonunu benimsemiş olmaktan gurur duyar.

NUROL, adıyla özdeşleşen kalite ve güven başta olmak üzere üstlendiği sosyal sorumluluk bilinci içinde sunduğu hizmetlerini yurt içi ve yurt dışı ortaklık ve temsilcilikleri ile büyütmek, üstün performansını ulusal ve uluslararası pazarlarda da sergilerken çağdaş yönetim anlayışı ile geleceğe rehberlik etmeye devam edecektir.

 

ÜST