Genel Müdür: Engin AYKOL         www.nurolmakina.com.tr

Nurol Makina ve Sanayi A.Ş. 1976 yılında anahtar teslimi endüstriyel tesisler kurmak, çelik konstrüksiyon ve makine imalatı konularındaki ülkemizin ihtiyacını karşılama amacı ile kurulmuştur. Kurulduğu yıldan itibaren pek çok büyük ölçekli taahhüt işini üstlenmiş ve projelerini başarı ile teslim etmiştir. NUROL Makina, 1992 yılından itibaren savunma sanayine yönelik çalışmalara başlamış olup, Ankara’daki modern tesislerinde 4x4 taktik tekerlekli zırhlı araç üretimine devam etmektedir.

Sincan’daki Birinci Organize Sanayi Bölgesi’nde 55.000 m²’lik alanda kurulmuş ve 17.000 m²’lik kapalı alana sahip Nurol Makina tesisleri, taktik tekerlekli zırhlı araç için, hendek ve engel aşma, yan ve dik meyil tırmanma, engebeli arazi ve amfibi yetenek performans testlerinin yapılabilmesini sağlayan bir araç test alanına da sahiptir. Global seviyede rekabet kapasitesini daha da artırmak amacı ile sürekli yeni yatırımlar ile gelişmekte olan üretim tesisimiz son büyüme ile toplamda 64.000 m²’lik bir alanda ve son teknoloji alt yapısı ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Ürünlerinde özgün tasarım ve maliyet etkin üretime ağırlık veren Nurol Makina, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 5746 sayılı kanun kapsamında AR-GE Merkezi olmaya hak kazanmıştır. Bu belge, AR-GE yenilik faaliyetlerinin yeni süreç, sistem ve uygulamalar tasarlamak üzere sistematik olarak kullanıldığının göstergesidir.

Nurol Makina, 1995 yılında zırhlı araç sınıfında ilk olarak RN-94 6x6 tasarımını, üretimini ve entegrasyonunu yapmış ve zırhlı araçlar alanında uzmanlaşma yönünde faaliyetlerine başlamıştır.

2002 yılında Toplumsal Olaylara Müdahale Araçlarının (TOMA) tasarım ve üretim faaliyetleri başlamış olup, değişik konfigürasyon ve tiplerdeki TOMA araçları Türkiye ve çeşitli ülkelerin güvenlik kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır. Bu araçların tasarımında daha önceki projelerden farklı olarak bilgisayar sistemli operatör kumanda sistemleri tasarlanmış ve tüm entegrasyon Nurol Makina tesislerinde yapılmıştır. Bu ürün ile elektronik donanım, tasarım ve entegrasyon tecrübesi arttırılmıştır.

2000’li yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan şelter konusunda Nurol Makina’da tasarım çalışmaları başlatılmış ve kısa bir sürede tasarım ve imalat süreçleri başarıyla tamamlanmıştır. Bu ürün için panel imalat hattı tamamen kendi tasarımımız ve imalatımız olacak şekilde proje süresinde tamamlanmıştır. Çeşitli projeler için şelter imalatı yapılmış olup bunlar arasında;

  • NATO ACE III şelterler,
  • Aselsan Karkör imalatı ve entegrasyonu kapsamında özel şelterler,
  • Aselsan IRSM projesi kapsamında şelter imalatı, elektroniklerinin entegrasyonu,

Aselsan için çeşitli römork üstü jeneratör setleri ve sensörlerin entegrasyonları (askeri tip römork tasarım ve imalatı dâhil) olarak özetlenebilir.

2006 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mayına dayanıklı araçlara ihtiyacı olacağı fikrinden hareketle mayına dayanıklı yeni bir 6x6 zırhlı araç geliştirme projesine tamamen kendi kaynaklarıyla Nurol Makina bünyesinde başlatılmış ve bu kapsamda tasarım çalışmaları tamamlanıp mayın testleri yapılmış ve prototip araç her türlü arazi şartlarında kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlamıştır.

Bu aracın tasarım ve entegrasyon süreçlerinde ülkemizde ilk defa yerli kaynaklarla CAN BUS tasarımı ve uygulaması yapılmış olup yeni bir teknoloji kazanılmıştır. CAN-BUS sistemi ile farklı sistemlerin (motor, şanzıman, fren, vites kolu, ABS, aks kilitleri, aydınlatma sistemi, gaz pedalı, kapılar vs.) entegrasyonunda merkezi komuta kontrol açısından büyük kolaylıklar oluşmuştur. Bu sistem sayesinde istenilen farklı akıllı senaryolar uygulanabilir hale gelmiş ve kullanıcı hatalarının sisteme zararları minimuma indirilmiştir. Ayrıca mayına dayanıklı araçlar için gerekli olan taban plakasının bükümü amaçlı pres yatırımı yapılmıştır. Bu tezgâh 4x4, 6x6, 8x8 vb. zırhlı araçların taban şekillendirilmesini soğuk olarak yapabilen ülkemizdeki ilk tezgâhtır.

NUROL Makina, zırh çeliği işlemek üzere kullandığı 5 eksenli lazer kesme cihazı, 7 eksenli robotik kaynak makinası, hidrolik eksantrik presler, ısıl işlem, lazer tarama ölçüm sistemi ve boyama üniteleri gibi teknolojik alt yapısı ile yüksek üretim kapasitesine sahiptir.

NUROL Makina, başta Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere yurt içi ve yurt dışına yönelik, 4x4 taktik tekerlekli zırhlı araç (Ejder YALÇIN, Yörük (NMS), Ilgaz, Ejder TOMA ve Ejder Kunter) üretimine devam etmektedir.

NUROL Makina, dünyadaki en büyük gücün çalışanlarıyla kocaman bir aile olmak olduğunu bilmekte, kurumsal değerlerine bağlı yenilikçi çalışmalarını, 40 yılı aşkın mühendislik deneyimi ile harmanlayarak savunma alanında faaliyetlerine devam etmektedir. Milli kalkınmayı, toplumsal faydayı ve çevreye saygıyı ilke edinen, gelişen Türkiye’nin lider üreticisi olarak tasarım ile teknolojiyi birleştiren NUROL Makina sektördeki yerini her gün daha da sağlamlaştırmaktadır.

EJDER YALÇIN 4x4 ZIRHLI MUHAREBE ARACI

Yüksek koruma ve yüksek hareket kabiliyetini bir araya getiren eşsiz, çok amaçlı bir platform olan EJDER YALÇIN 4x4, kırsal ve kentsel alanlarda askeri ve güvenlik güçlerinin operasyonel gereksinimlerini karşılamak için geliştirilmiştir. EJDER YALÇIN, Türkiye’de ve diğer uluslararası kullanıcılarda çok sayıda muharebe operasyonunda deneyimlediği üzere, “MUHAREBE SAHASINDA KENDİNİ KANITLAMIŞ” bir platformdur.

EJDER YALÇIN 4x4; Sınır Gözetleme ve Güvenlik Aracı, Keşif Aracı, Taktik Füze Taşıma/Fırlatma Aracı, Komuta-Kontrol Aracı, Hava Savunma Aracı, Muharebe Aracı, Personel Taşıyıcı Araç, KBRN Keşif Aracı, Mayın/EYP Tespit-İmha, Havan Aracı ve Zırhlı Ambulans gibi kullanıcının değişik harekât ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler sunmaktadır.

Güçlü dizel motoru, yüksek tork kapasitesi ve tamamen bağımsız süspansiyon sistemi sayesinde, Ejder Yalçın mobilite performansından ödün vermeden, üstün arazi performansı sunar.

Üstün balistik ve mayın koruma özelliklerine ek olarak, aracın tasarımı, mürettebatının sahada daha verimli ve daha güvenli çalışması için ideal bir platform olarak kullanıcılarının operasyonel ve ergonomik gereksinimlerini de içeriyor.

YÖRÜK 4x4  ZIRHLI MUHAREBE ARACI

En yeni tasarım olan Yörük 4x4, V şeklindeki monokok bir gövdeye sahiptir. Yörük 4x4 kırsal ve kentsel alanlarda hızlı ve yüksek manevra kabiliyeti sağlar. Düşük ağırlığı ve yüksek koruma özellikleri, en zorlayıcı ve asimetrik tehditler karşısında operasyonel üstünlük ve yüksek esneklik sağlar. Birden fazla göreve hazır olmayı ön planda tutan tasarım konsepti, birliklere silah sistemlerini taşımaktan keşif görevlerine kadar çeşitli özellikler sunar.

Yeni nesil bir araç olan Yörük 4x4, ölçeklenebilir zırh sayesinde arttırılabilir balistik koruma seviyesi sunmaktadır. Yörük 4x4’ün modüler tasarımı, kullanıcıların muharebe operasyonları, birlik ve ekipmanların taşınması, hava savunma ve keşif gibi çok çeşitli özel operasyonları kapsamaktadır. Ayrıca, segmentindeki diğer araçlara kıyasla daha yüksek hız ve üstün koruma özellikleri sayesinde Yörük, VIP konvoylarında koruma aracı olarak uygundur.

EJDER TOMA 4x4 TOPLUMSAL OLAYLARA MÜDAHALE ARACI

Nurol Makina’nın özgün tasarımı Ejder TOMA 4x4, yüksek arazi performansı ile kırsal ve kentsel alanlarda ve sınır bölgelerinde kamu düzenini ve güvenliğini korumak için geliştirilmiştir. Ejder TOMA 4x4’de kullanılan tüm araç, gereç, donanım elektroniği ve yazılımları Nurol Makina tarafından geliştirilmiştir. Böylece, hizmette olan araçlarda bile herhangi bir konfigürasyon değişikliği veya ek gereklilik minimum maliyet ve zamanda uygulanabilir.

4x4 hareket kabiliyetine, yerli-askeri şasiye ve tamamen bağımsız süspansiyon sistemine sahip Ejder TOMA, güvenlik güçlerinin hızlı ve etkili bir şekilde müdahale etmesi için üretildi.

Ejder TOMA 4x4’ün su topu sistemi ayrıca boya, göz yaşartıcı gaz ve köpük ile karıştırılarak kullanabilir.

ILGAZ II İÇ GÜVENLİK ARACI

ILGAZ II, Nurol Makina tarafından, özel harekât birlikleri, askeri birlikler ile güvenlik güçlerinin meskûn mahal ve kırsal alanlarda kamu düzenini tesis etme, ani müdahale, yasadışı gösteri ve toplumsal olaylara müdahale etmek maksadıyla tasarlanmış özgün bir platformdur. ILGAZ II’nin tasarımı ve geliştirilmesinde personelin koruma gereksinimleri dikkate alınmış ve güven içinde kullanım sağlayacak bir platform üretilmiştir.

ILGAZ II; Ambulans, Tank Savar Aracı, Muharebe Aracı, Komuta ve Kontrol Aracı, Keşif ve Gözetleme Aracı, Terörle Mücadele Aracı, İç Güvenlik Aracı ve Olay Yeri İnceleme Aracı gibi kullanıcının değişik ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler sunmaktadır. ILGAZ II kullanıcılarına, 4x4 ve 4x2 olmak üzere farklı sürüş modları sunmaktadır. Hızlı ve kolay bakım sağlamasının yanı sıra çeşitli hafif silah kulelerinin entegrasyonu mümkündür.

EJDER KUNTER ÖZEL AMAÇLI PLATFORM

Nurol Makina tarafından özgün olarak tasarlanan EJDER KUNTER tam bağımsız süspansiyon sistemine ve 4x4, 6x4 ve 6x6 çekiş özelliklerine sahip bir platformdur. Üstün arazi performansı ile yalnızca meskûn mahallerde değil kırsal alanlarda da her türlü arazi şartlarında hizmet verebilen EJDER KUNTER, balistik korumaya sahip ergonomik ön kabiniyle de kullanıcının görevlerini güven ve yüksek performansla yerine getirmesine olanak sağlamaktadır. EJDER KUNTER’in sistem tasarımı kullanıcı istekleri doğrultusunda konfigüre edilebilmekte, silah kulesi entegrasyonu ve özel platform çözümleri sunulabilmektedir. EJDER KUNTER askeri, iç güvenlik ve sivil kullanımlara uygun bir şekilde, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirilebilmektedir.

Telefon   : 0312 470 30 00

Faks        : 0312 470 30 06

E-Posta   : info@nurolmakina.com.tr

Web Site : www.nurolmakina.com.tr

Adres : Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi Avrupa Hun Caddesi No:6
Sincan 06935 ANKARA

ÜST