Genel Müdür: Engin AYKOL         www.nurolmakina.com.tr

Nurol Makina ve Sanayi A.Ş. (Nurol Makina) başta Silahlı Kuvvetlerimiz ve Emniyet Teşkilatımız olmak üzere yurt içi ve yurt dışı bir çok son kullanıcının taktik tekerlekli zırhlı araç ve özel amaçlı platform ihtiyaçlarının karşılanması konusunda giderek daha da kritik bir çözüm ortağı olma yolunda ilerlemektedir. Nurol Makina, son kullanıcıların zırhlı araçların tüm ömür döngüsü ihtiyaçlarını göz önüne alarak tasarım aşamasından satış sonrası destek hizmetlerine kadar entegre bir çözüm paketi oluşturmaktadır.

Söz konusu entegre çözüm paketi kapsamında aracın operasyonel etkinliğinin ötesinde aracın idame edilmesine yönelik lojistik harcamalarının asgari seviyede tutulması ancak maksimum verim sağlanacak şekilde ve minimum sürelerde yapılması hedeflenmektedir.

Kullanıcı gereksinimlerine uygun özgün tasarımları ile sektördeki öncülerden biri olan Nurol Makina, tasarım ve mühendislik gücünü sürekli olarak geliştirmekte, savunma sektörümüze yeni tasarımlar ve teknolojiler sunmaktadır. Nurol Makina Entegre Tasarım ve Mühendislik Yönetimi Sistemi ile farklı disiplinlerde eş zamanlı tasarım ve mühendislik faaliyetlerini sağlamaktadır. Mekanik, hidrolik, pnömatik sistem tasarımlarının yanı sıra, kontrol sistemleri ile elektrik/elektronik sistem tasarımları ve yazılım geliştirme alanlarındaki faaliyetler, tecrübeli personel ile sürdürülmektedir.

Nurol Makina, mühendislik ve tasarım faaliyetlerini, prototip laboratuvarları ve entegrasyon alanlarının da bulunduğu Ar-Ge Merkezi'nde yürütmektedir. Ortak tasarım merkezi yapısı ile sistem mühendisliği ve tasarım ekipleri arasındaki koordinasyon arttırılmış ve sinerji sağlanmıştır. Prototip üretim ve entegrasyon çalışmaları için gerekli altyapı ve donanıma sahip elektronik kontrol sistemleri yazılım uygulama laboratuvarı ile, prototip ve üretim hatları ayrılmış olup, tasarım ekipleri için "Bilmesi Gereken" prensiplerinin uygulandığı yaratıcı bir çalışma ortamı oluşturulmuştur.

Sistem Mühendisliği süreçlerine uygun olarak yürütülen tasarım ve geliştirme faaliyetleri, farklı disiplinlerdeki tasarımların koordineli olarak bir arada yürütülmesini ve sistem gereksinimlerinin güvence altına alınmasını sağlamaktadır.

Sistem Mühendisliği çalışmaları kapsamında, gereksinim analizi çalışmaları, sistem seviyesi tasarım faaliyetleri, ara yüz kontrol çalışmalarının yanı sıra elektrik elektronik sistem tasarımları, yazılım tasarımları ve sistem seviyesi entegrasyon faaliyetleri yürütülmektedir. Sistem Mühendisliği ve Proje Yönetiminin iç içe geçmiş birbirini tamamlayıcı görevler ve sorumluluklara sahip bütünleşik organizasyon yapısı sayesinde Sistem Mühendisliği ve Proje Yönetimi faaliyetleri Sistem Yaşam Döngüsü boyunca birleştirilmiştir.

Sistem Mühendisliği ve Proje Yönetimi faaliyetleri ile disiplinler arası iletişim eksiksiz sağlanmakta ve öngörülen takvim, kalite ve bütçe içerisinde, sözleşme gereklerinin eksiksiz karşılanarak başarıyla tamamlanması garanti altında alınmaktadır. Nurol Makina, geliştirdiği ve ürettiği tüm ürünlerde, mühendislik ve teknolojinin imkânlarını en etkin şekilde kullanarak sektörün gereksinimlerini ve kullanıcının beklentilerini maksimum düzeyde sağlamayı Kalite Politikası olarak benimsemiştir.

Nurol Makina, TS EN ISO 9001:2015 şartlarına uygun bir Kalite Yönetim Sistemi, TS EN ISO 14001:2015 şartlarına uygun Çevre Yönetim Sistemi ve TS 18001:2014 şartlarına uygun İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi'ne sahiptir. Kalite güvence faaliyetleri, savunma sanayiinin yüksek kalite beklentilerinin bilinciyle tasarım aşamasından teslimat aşamasına kadar uluslararası kalite ve askeri standartlara uygun olarak yürütülmektedir. Kalite Güvence, giriş kalite kontrollerinden son ürün kontrollerine kadar ölçüsel boyut kontrol ekipmanları (CMM), tahribatsız muayene altyapısı ve alanında sertifikalı uzman personeli ile kalite kontrol faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Üretilen platformların hareket kabiliyeti testleri Nurol Makina bünyesinde yer alan test parkuru ve havuzunda gerçekleştirilmektedir.

Nurol Makina, üretim faaliyetleri kapsamında gerekli imalat resimleri hazırlamakta, özel şablon ve fikstürler tasarlamakta, askeri standartlara ve kalite isteklerine uygun üretimler, Nurol Makina altyapısında yer alan CNC tezgahlar, lazer ve plazma kesme tezgahları, yatay ve dikey torna tezgahları, çeşitli kapasitelerdeki hidrolik ve eksantrik presler, aliminyum ve zırh çeliği kaynak ekipmanları dahil olmak üzere robotik kaynak sistemleri ile gerçekleştirilmektedir. Altyapı kapsamında malzeme hazırlama, ısıl işlem ve modern boyama ünitesi de yer almaktadır. Nurol Makina’nın tasarımını ve kalifikasyonunu tamamladığı araçlar ve özel amaçlı platformlar yeni montaj hatlarında teslimata hazır hale getirilmektedir. Nurol Makina, ürünün tasarımı safhasından başlayan ve ömür devri boyunca devam eden lojistik destek konsepti kapsamında, ürünün ömür devri boyunca ihtiyaç duyulacak entegre lojistik destek ihtiyaçlarının belirlenmesi, planlaması ve eksiksiz sağlanmasına yönelik çözümler oluşturmaktadır. Kullanıcıdan gelen geri bildirimlere gösterilen hassas yaklaşım ve sistemlerin ömür devri boyunca sağlanan bakım onarım hizmetleri, Nurol Makina’nın güvenilir bir üretici ve çözüm ortağı olduğunu kanıtlamakta, kullanıcı memnuniyetinin artmasında önemli yer tutmaktadır. Nurol Makina tarafından teslim edilen araçlar güvenlik güçleri tarafından kullanılmış ve kullanıcıdan gelen olumlu geri beslemeler kapsamında yeni siparişler alınmıştır.

EJDER YALÇIN 4X4

EJDER YALÇIN 4X4, etkileyici özgün tasarımı, üstün arazi performansı, beka özellikleri, operasyonel kabiliyetleri ile askeri birliklerin ve güvenlik güçlerinin kırsal ve kentsel alandaki her türlü ihtiyaçlarına cevap veren dinamik ve yüksek zırh korumasına sahip zırhlı muharebe aracıdır. Halen farklı görev ve operasyonlarda aktif olarak faaliyet gösteren EJDER YALÇIN 4X4, taktik kabiliyetleri ve üstün performans özellikleri ile beğeni toplamış ve yeni tedarik sözleşmeleri imzalanmıştır. Bu sözleşmeler kapsamında teslimatlar devam etmektedir.

EJDER YALÇIN 4X4 aynı platformda Keşif, Komuta-Kontrol, Sınır Gözetleme, İç Güvenlik, Zırhlı Ambulans, KBRN, Silah Taşıyıcı, Mayın/EYP Tespit Temizleme Aracı, Taktik Füze Taşıma/Fırlatma Aracı ve Muharebe Aracı olarak kullanılabilmesi özellikleriyle aracın modüler ve çok yönlü yapısı dikkat çekmektedir. EJDER YALÇIN 4X4’ün öne çıkan tasarım parametrelerinden bir tanesi de içindeki personelin yüksek koruma güvencesi altında görevlerini yapabilmesidir. EJDER YALÇIN 4X4 aynı zamanda yüksek balistik korumaya da sahiptir. Aynı şekilde özel gövde tasarımı ve ekipmanlar ile birlikte mayına ve el yapımı patlayıcılara (EYP) karşı yüksek koruma güvencesi sağlamaktadır. Yüksek faydalı yük taşıma özelliği sayesinde kullanıcı isteklerine göre ilave zırh takılabilme imkanı mevcuttur. Ayrıca "kafes" uygulaması ile RPG saldırılarına karşı da koruma sağlayabilmektedir. EJDER YALÇIN 4X4 üzerine kullanıcının isteklerine bağlı farklı silah kuleleri entegre edilebilmekte olup, araç üzerinde yer alan sis havanları / bomba atar, aracın bekâ ve muharebe kabiliyetine katkı sağlamaktadır. EJDER YALÇIN 4X4, tasarımı sayesinde hava, deniz ve tren yolu ile rahatlıkla taşınabilmektedir. Müşterek ve uluslararası harekatlarda kullanılabilmesi EJDER YALÇIN 4X4'ün stratejik özelliklerinden birisidir. EJDER YALÇIN 4X4, içerisinde bulunan personelin kolay, rahat ve ergonomik intikalini sağlayacak oturma düzeni, aracın kullanım amacı ve kullanıcının ihtiyaçlarına uygun olarak farklı konfigürasyonlarda düzenlenebilmektedir. Nurol Makina yenilikçi yaklaşımı, üstün mühendislik anlayışı ile kullanıcının ihtiyaçlarındaki değişimleri takip etmekte ve Ar-Ge çalışmaları ile araç üzerindeki geliştirmelere devam etmektedir.

ILGAZ

Dinamik, atik, modüler, çok yönlü, bakım ve idamesi kolay bir araç olan ILGAZ 4X4 güvenlik güçlerinin kırsal ve kentsel alanlardaki operasyonel ihtiyaçlarını karşılamaktadır. ILGAZ 4X4 beka özellikleri, hareket kabiliyeti ve araç üst kısmında bulunan nişancı kapağı sayesinde entegre edilebilen farklı silah sistemleri ile terörle mücadele için özel olarak tasarlanmıştır. ILGAZ 4X4, el bombası, molotof kokteyli saldırıları ile diğer saldırılar karşısında üstün koruma sağlamaktadır. Ilgaz 4X4, tasarımı sayesinde Terörle Mücadele Aracı, Devriye ve Gözetleme Aracı, Komuta Kontrol Aracı, Olay Yeri İnceleme Aracı ve Zırhlı Ambulans gibi farklı ihtiyaçlara cevap verebilen bir araçtır.

TOPLUMSAL OLAYLARA MÜDAHALE ARACI ( TOMA )

Ülkemizde ilk olarak 2002 yılında Nurol Makina tarafından geliştirilen Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) tehditlerin ve kullanıcı ihtiyaçlarının değişimi göz önüne alınarak geliştirilmiş ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile imzalanan sözleşme kapsamında şirketimizin mühedislik yetenekleri ile araç kısmı da dahil olmak üzere özgün bir platform olan EJDER TOMA üretilmiştir. TOMA, güvenlik güçlerinin öncelikli gereksinimlerini karşılamak için son teknolojiler yardımı ile donatılmıştır. İç güvenliği sağlamada ve toplumsal olayların bastırılması ile kontrol altına alınmasında ektin bir araç olup, Emniyet Genel Müdürlüğü'müz ve Jandarma Genel Komutanlığı'mız başta olmak üzere diğer bir çok ülke güvenlik güçleri tarafından da aktif olarak kullanılmaktadır.

EJDER  TOMA

EJDER TOMA, güvenlik güçlerinin toplumsal olaylara hızlı ve etkin müdahalesi ihtiyacını karşılayan, 4X4 hareket kabiliyeti ve tam bağımsız süspansiyon sistemi ile yüksek harekat kabiliyetine sahip bir araçtır. Nurol Makina tarafından geliştirilen zırhlı monokok kabin ve çok fonksiyonlu şoför paneli, süspansiyonlu koltuklar, hidrolik ayarlanabilir direksiyon gibi sağlanan ergonomi, araç içindeki personelin güven ve konfor içinde görev yapmasını sağlamaktadır.

EJDER TOMA, geliştirilebilir bir sistem mimarisi ile tasarlanmıştır. Tüm araç ve su atma sisteminin rahat izlenebildiği ve kontrol edilebildiği bütünleşik araç ve görev donanım kontrol sistemi, kabin içerisinde sürücü ve operatörün rahatlıkla izleyebildiği yüksek çözünürlüklü kamera ve görüntü kayıt sistemleri, haberleşme sistemi sürücü ve operatörün etkin görev yapmasına yardımcı unsurlardır. EJDER TOMA, yalnızca Türkiye’de değil, Dünya’da “zırhlı” olarak tasarlanıp üretilen ilk özgün toplumsal olaylara müdahale aracıdır.

EJDER KUNTER

Nurol Makina’nın bir diğer özgün ürünü olan EJDER KUNTER, yüksek hareket kabiliyetine sahip 4X4, 6X4 ve 6X6 çekiş konfigürasyonlarına sahip olup, farklı konfigurasyonlarda sunulabilmektedir. EJDER KUNTER, özgün şase tasarımı sayesinde kentsel ve kırsal alanlarda kullanıma uygun olup, kullanıcı isterlerine göre farklı uyarlamalar ile beklentileri karşılamaktadır. Kolay uyarlanabilirlik ve yüksek balistik korumaya sahip zırhlı kabini sayesinde EJDER KUNTER, askeri, güvenlik ve sivil kullanım alanları da dahil olmak üzere; Lojistik Aracı, Komuta Kontrol Aracı, Çok Katlı Zırhlı Ambulans, Keşif Aracı, Personel Taşıma Aracı, Olay Yeri İnceleme Aracı, Tutuklu Taşıma Aracı, Zırhlı Para Taşıma Aracı ve Tanker gibi farklı amaçlarla kullanılabilmektedir.

ILGAZ II

Daha önce güvenlik güçlerinin kullanımı için tasarlanmış ve Emniyet Genel Müdürlüğü envanterine girmiş ILGAZ aracının ikinci versiyonu olan ILGAZ II 4X4, Nurol Makina tarafından, özel harekat birlikleri, askeri birlikler ile güvenlik güçlerinin meskun mahal ve kırsal alanlarda kamu düzenini tesis etme, ani müdahale, yasadışı gösteri ve toplumsal olaylara müdahale etmek maksadıyla tasarlanmış özgün ve hafif zırhlı araç sınıfında yer almaktadır. ILGAZ II 4X4'ün tasarımı ve geliştirilmesinde personelin koruma ve operasyonel gereksinimleri dikkate alınmış ve güven içinde kullanım sağlayacak bir platform üretilmiştir. Bir önceki versiyonundan daha geniş ve ergonomik iç hacme sahip ILGAZ II 4X4’ün kalifikasyonu tamamlanarak üretilen ilk parti araçlar bir Doğu Afrika ülkesine ihraç edilmiştir.

YÖRÜK

YÖRÜK 4X4, Nurol Makina ve San. A.Ş. tarafından tasarlanmış, modüler yapı ve özgün bir şasiye sahiptir. Aracın modüler yapısı koruma seviyelerinin ve araç konfigürasyonun kullanıcı ihtiyaçlarına göre değiştirilebilmesine izin vermektedir. Balistik ve mayın koruma seviyesi kullanıcılarına bugünün en agresif ve asimetrik tehditlerinde yüksek beka sunmasının yanı sıra, aracın hafif, hızlı ve üstün manevra kabiliyetine sahip olması operasyonlarda avantaj sağlamaktadır. Optimum performans ve çoklu göreve hazırlıklı olma özellikleri amacıyla tasarlanmış muharip birliklere silah sistemleri taşıyıcılığından keşif görevlerine kadar bir dizi yetenekler sunmaktadır. Gelecek nesil tasarım ve özelliklere sahip YÖRÜK, ölçeklendirilebilir zırh ile kompozit malzemenin birleşiminden oluşmaktadır. Kullanıcı istekleri doğrultusunda aracın koruma seviyesinde istenilen düzeyde değişiklik yapılabilmektedir. Aracın farklı faydalı yükleri taşıyabilme kabiliyeti ve aynı gövde üzerinde farklı bir modele dönüştürülmesi kullanıcıya farklı ilave operasyonel yetenekler kazandırmaktadır. Modüler yapıya sahip YÖRÜK 4X4 silahlı kuvvetlerin yanında Jandarma ve güvenlik güçlerinin de kullanabileceği ve özellikle lojistik birliktelik sağlanması bakımından da avantaj sağlayacak bir araçtır.

Telefon   : 0312 470 30 00

Faks        : 0312 470 30 06

E-Posta   : info@nurolmakina.com.tr

Web Site : www.nurolmakina.com.tr

Adres : Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi Avrupa Hun Caddesi No:6
Sincan 06935 ANKARA

ÜST