Nurol Eğitim Kültür Ve Spor Vakfı

ÇARMIKLI AİLESİ tarafından milli kültürümüzün geçmişle bağlarını koruyarak tanıtımı ve geliştirilmesi, ülkemizin çağdaş medeniyet seviyesine ulaşması ve uluslararası düzeyde layık olduğu yeri alması yolundaki çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla 1996 yılında NUROL EĞİTİM, KÜLTÜR ve SPOR VAKFI kurulmuştur.

Nurettin ÇARMIKLI, Erol ÇARMIKLI ve Mehmet Oğuz ÇARMIKLI kardeşlerin ayni sermaye olarak verdikleri gayrimenkulleri ve nakdi bağışlarıyla Ankara’da yapılanmış bulunan NUROL VAKFI portföyündeki varlıkların getirileri ve Nurol Topluluk Şirketleri'nden her yıl sağlanan finansman desteği ile faaliyetlerini yürütmektedir. Yarım asrı geçen şirket kültürünün ve sahip olduğu değerlerinin doğal bir parçası olarak toplumun yaşam kalitesini artırmaya yönelik faaliyetlere de önem veren NUROL daha iyi bir gelecek yaratma yolunda çağdaş eğitime, spora, kültür ve sanata destek verme geleneğini sürdürmektedir.

VAKFIN yönetimi, kuruluş sözleşmesinde yer alan amaçlar doğrultusunda Mütevelli Heyet üyeleri tarafından alınan kararların beş üyeden oluşan Yönetim Kurulu tarafından onaylanmasıyla gerçekleşir.

NUROL VAKFI, sosyal sorumluluk bilinci içinde gençlerin eğitim ve kültürel gelişimine ağırlık vermek üzere yaptığı katkıların sürdürülebilir fayda sağlamasına önem vermektedir. Bu anlamda maddi olanakları yetersiz başarılı öğrencilere çeşitli eğitim kademelerinde burs olanağı sağlanarak yardımda bulunulur ve eğitim durumları yakından takip edilir.

NUROL Vakfı, eğitime destek faaliyetleri kapsamında Türkiye'nin dört bir yanında okullar, kütüphaneler, spor, eğitim ve kongre salonları, sinema ve tiyatro gibi kültürel binaları donanımı ve çevre düzenlemeleriyle birlikte inşa ederek Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışlamış olup Türk Milletinin hizmetine sunmaya bugün de devam etmektedir.

Ankara'lı sanatseverlerle çağdaş sanatı ve sanatçıyı buluşturan NUROL SANAT GALERİSİ özgün sanatçıların eserlerinin sergilendiği ve ayrıca genç yeteneklerin keşfedilerek kendilerini tanıtma olanağı buldukları bir mekan olarak 2002 yılından bu yana hizmet vermektedir. Galeride sergilenen eserler daha sonra Bodrum OASİS'deki Sanat Galerimizde sanatseverlerin beğenisine sunulmaktadır. GALERİ, açtığı sergiler yanında düzenlediği sanatsal atolye çalışmaları, söyleşiler, imza günleri ve panellerle de Başkentin nitelikli ve tercih edilen kültür ve sanat ortamı haline gelmiştir.

Kültürel mirasımızla ilgili duyarlılığın artırılması, milli değerlerimizin korunması, tanıtılması ve geliştirilmesi amacıyla yayınlanan kitap ve belgesel filmlerin hazırlanmasında finansman desteği sağlayan NUROL VAKFI, bunların geniş kitlelere ulaşmasında da etkin rol üstlenmiştir. VAKIF, hazırladığı sanatsal ve kültürel projeleriyle faaliyetlerin değişik mecralarda paylaşımına aracılık etmekten gurur duyar.

Osmanlı tarihi araştırmacısı, yazar ve müzikolog Emre Aracı daimi olarak NUROL VAKFI tarafından desteklenmekte ve gerek albümleriyle gerekse dünyanın dört bir yanında verdiği konserlerle ülkemizi müzik alanında başarıyla temsil etmektedir.

Ankara'lı sanatseverlerle çağdaş sanatı ve sanatçıyı buluşturan NUROL SANAT GALERİSİ özgün sanatçıların eserlerinin sergilendiği ve ayrıca genç yeteneklerin keşfedilerek kendilerini tanıtma olanağı buldukları bir mekan olarak 1992 yılından bu yana hizmet vermektedir.

Galeride sergilenen eserler daha sonra Bodrum OASİS'deki Sanat Galerimizde sanatseverlerin beğenisine sunulmaktadır. GALERİ, açtığı sergiler yanında düzenlediği sanatsal atolye çalışmaları, söyleşiler, imza günleri ve panellerle de Başkentin nitelikli ve tercih edilen kültür ve sanat ortamı haline gelmiştir.

ÜST