CEO: Osman AÇIKALIN        www.otoyolas.com.tr

Gebze - Orhangazi - İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil) Otoyolu Projesi'nin ihalesinde Nurol - Özaltın - Makyol - Astaldi - Yüksel – Göçay Grubu tarafından verilen 22 yıl 4 aylık yapım ve işletme teklifi en uygun teklif olarak belirlenmiştir.

Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu'nun İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil olarak  Yap - İşlet - Devret Modeli ile yapılması, işletilmesi ve devri işini gerçekleştirmek üzere OTOYOL YATIRIM VE İŞLETME A.Ş. kurulmuştur. Proje'nin uygulama sözleşmesi Karayolları Genel Müdürlüğü ile OTOYOL YATIRIM VE İŞLETME A.Ş. arasında 27 Eylül 2010'da imzalanmıştır.

Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu'nun Gebze Temel Atma Töreni 28 Ekim 2010 tarihinde Kocaeli İli Dilovası İlçesi'nde yapılmış olup, İzmir Temel Atma Töreni ise 27 Şubat 2011 tarihinde Alsancak Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilmiştir.

İstanbul  - Bursa  - İzmir   Otoyolu Faz I, Gebze-Gemlik Kavşakları arası (Osmangazi Asma Köprüsü dahil olmak üzere) 1 Temmuz 2016 tarihinde işletmeye açılmıştır.

Faz II A’nın (Gemlik - Bursa arası) yapımı ve kabulü tamamlanmış olup 12 Mart 2017 tarihinde yapılan açılış töreni ile işletmeye açılmıştır.

Faz II B’ nin Saruhanlı-Kemalpaşa Kavşakları arası 1 Aralık 2018, Balıkesir Kuzey-Batı Kavşakları ile Akhisar-Saruhanlı Kavşakları arası 17 Mart 2019,  Bursa Batı-Balıkesir Kuzey Kavşakları ile Balıkesir Batı-Akhisar Kavşakları arası 4 Ağustos 2019 tarihinde yapılan açılış töreni ile işletmeye açılmıştır.

OTOYOL YATIRIM VE İŞLETME A.Ş.; 3996 sayılı Yap - İşlet - Devret Kanunu kapsamında yapımını, işletilmesini ve devredilmesini üstlendiği Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu Projesi'nin körfez zemin etüdleri, otoyol güzergahı zemin etüdleri, Otoyol ve Asma Köprü yapım sözleşmesinin imzalanması ve projelendirme işleri, projenin hukuksal altyapı çalışmaları, proje danışmanlık işleri gibi hizmetleri alarak projenin fiziksel anlamda başlangıcı öncesi ön hazırlık faaliyetlerinde ve projenin finansmanını sağlamak için gerekli çalışmalarda bulunmuştur. Proje’nin Faz I (Gebze - Gemlik Kavşağı arası Osmangazi Körfez Köprüsü dahil olmak üzere) ve Faz II A (Gemlik Kavşağı - Bursa arası) finansmanı sırasıyla, 2013 yılının ilk çeyreğinde ve 2014 yılının ikinci çeyreğinde tamamlanmıştır.

Faz II B (Bursa-İzmir arası) için gerekli 3 milyar dolar tutarındaki ek finansmanın sağlanması ve daha önce sağlanmış olan 2 milyar dolar borcun vadesini uzatmak için refinansman süreci 5 Haziran 2015 tarihinde tamamlanmıştır. Böylelikle projemiz için sağlanan ve daha önce Faz I ve Faz II A için alınmış bulunan 2 milyar dolar tutarındaki kredilerinin refinansmanı ve Faz II B finansmanı  için 4,956 milyar dolar tutarındaki yeni kredi anlaşması ile projenin tamamının finansmanı güvence altına alınmış bulunmaktadır. Projenin toplam yatırım bedeli olan 7,2 milyar dolar, 4,956 milyar dolar kredi, 1,4 milyar dolar öz kaynak ve 800 milyon dolar net erken işletme geliri ile fonlanmaktadır. Aralık 2019 sonu itibarıyla yaklaşık Faz I için 2,8 milyar dolar, Faz II A için 770 milyon dolar ve Faz II B için ise 3,56 milyar dolar olmak üzere toplamda 7,13 milyar dolar harcama yapılmıştır.

Türk Bankaları;

Akbank, Finansbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi bankası.

Yabancı Bankalar;

Deutsche Bank, Saudi National Commercial Bank, Bank of China, Siemens Bank. 

Proje ve Güzergahı

Bu yeni projenin, mevcut devlet yoluna göre güzergahı yaklaşık 140 km civarında kısaltacak olması sonucunda, İstanbul-İzmir arası 8-10 saatlik mevcut ulaşım süresi 3,5-4 saate inecektir.

Projenin başlangıç noktası Gebze olup, Dilovası ile Hersek Burnu arasında yer alan İzmit Körfezi'ni, yaklaşık 3.000 metre uzunluğunda bir Asma Köprü ile geçen Otoyol, Orhangazi ve Gemlik yakınlarından devam ederek Ovaakça Kavşağı ile Bursa Çevre yoluna bağlanmaktadır.

Otoyol, yapımı tamamlanmış ve hizmete sunulmuş olan Bursa çevre yolundan sonra Bursa Karacabey ayrımı kavşağından başlayarak Susurluk'un kuzeyinden geçerek Balıkesir'e ulaşmaktadır. Balıkesir'in batısından güneye yönelerek Savaştepe, Soma, Kırkağaç ilçelerinin yakınlarından geçerek Turgutlu yakınlarında batıya yönelmekte, İzmir - Uşak devlet yoluna paralel olarak ilerlemekte ve İzmir çevreyolu üzerindeki Anadolu Lisesi kavşağına bağlanmaktadır.

Proje, 384 km otoyol ve 42 km bağlantı yolu olmak üzere toplam 426 km uzunluğundadır. Güzergah boyunca, Kuzey/Güney Yaklaşım Viyadükleri dahil olmakla birlikte, toplam 21.571 m uzunluğunda 38 adet viyadük, toplam 6.446 m uzunluğunda 3 adet tünel, 179 adet köprü, 20 adet gişe alanı, 22 adet kavşak, 4 adet Otoyol ve 2 adet Tünel Bakım-İşletme Merkezleri ile 17 adet Servis ve Park Alanı bulunmaktadır.

Telefon: :0312 291 3300

Faks       : 0312 266 0995

E-Posta   : otoyol@otoyolas.com.tr

Web Site: www.otoyolas.com.tr

Adres: :Üniversiteliler Mah. Bilkent Plaza A3 Blok No:21-24 Bilkent
Çankaya 06800 ANKARA

ÜST