Genel Müdür & Baş İcra Yöneticisi K. Nail KURT         www.fnss.com.tr

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.; Nurol Holding A.Ş. (%51) ve BAE Systems (%49) ortaklık girişimi olup, Türk Silahlı Kuvvetleri ile müttefik silahlı kuvvetlerinin kullanımı için paletli ve tekerlekli zırhlı muharebe araç aileleri ile silah sistemlerinin tasarım ve üretiminde önder bir kuruluştur.

FNSS ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) arasında, toplam 1698 adet dört farklı konfigürasyonda Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) üretimi için yapılan 1’inci paket ZMA sözleşmesi, 1989’da yürürlüğe girmiştir. Ankara Gölbaşı’nda yer alan FNSS tesisleri, Ağustos 1991’de üretim faaliyetlerine başlamıştır. 2000 yılında ise FNSS ile SSM arasında 551 adet Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) üretimi için 2’nci paket ZMA sözleşmesi imzalanmıştır. Proje 2004 yılında tamamlanmıştır. FNSS geniş bir Zırhlı Muharebe Aracı ailesi oluşturmuş, kullanıcı istek ve ihtiyaçları doğrultusunda değişik araç konfigürasyonlarını da geliştirmiştir. Geliştirilmiş Zırhlı Muharebe Aracı (GZPT) konfigürasyonu, ZMA araç ailesinin baz aracını oluşturmaktadır.

ZMA geliştirme ve üretiminde kazanmış olduğu altyapı ile FNSS, AKINCI-ZMA araç ailesini geliştirmiştir. AKINCIZMA'nın, yüksek balistik koruma, mayın koruması, geniş iç alan ve artırılmış yük kapasitesi özellikleri, aracın birçok alternatif görev tanımı için ideal bir platform olmasını sağlamaktadır.

ZMA ve AKINCI - ZMA araçları yüksek yoğunluklu operasyonlarda, Birleşmiş Milletler Barış ve Barışın Sürdürülebilmesi Operasyonlarında ve asimetrik tehditlere karşı, kendini kanıtlamış bir araçtır. FNSS üretimi ZMA’lar, Türk ordusu ve Birleşik Arap Emirlikleri ordusu tarafından Somali, Bosna Hersek, Kosova ve Afganistan’da binlerce kilometre kullanılmış ve kullanıcısının takdirini kazanmıştır.

FNSS, 2000’li yılların başında, 6X6 ve 8X8 yeni nesil bir taktik tekerlekli zırhlı araç (TTZA) ailesi geliştirmiş ve PARS adını vermiştir. PARS araçlarında en modern teknolojiler uygulanmış, maliyet ve lojistik destek avantajları dolayısıyla operasyonel ihtiyaçları karşılayacak şekilde askeri standartlara uygun, büyüme potansiyeline sahip bir araç ortaya çıkarılmıştır.

PARS 8X8 TTZA’nın bir versiyonu olan AV8 TTZA; 257 adet ve 12 farklı görev konfigürasyonuyla, Malezya ordusu tarafından tercih edilmiştir. Bu proje aynı zamanda Türkiye’nin tek kalemde yapılan en büyük askeri ihracat sözleşmesidir.

PARS ürün ailesinin yeni üyesi PARS 4X4; İleri gözetleme, antitank ve komuta kontrol gibi özel maksatlı görevleri yerine getirmek üzere tasarlanmış amfibik bir araçtır. Araç tüm operasyonel gereksinimlere cevap verecek şekilde kurgulanmıştır. Farklı görev ve kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik ekipmanların araç içerisinde kullanılması veya taşınması göz önünde tutularak tasarlanan araç, yük taşıma kapasitesi ve açık mimari özellikleri ile de dikkat çekmektedir.

Türkiye’nin sözleşmeye bağlanmış ilk yerli tasarım kara aracı projesi “SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü” (SAMUR SYHK), 2007 yılında SSM ile imzalanmıştır. PARS 8X8 TTZA teknolojisi kullanılarak FNSS tarafından özgün tasarlanıp üretilen SAMUR, mekanize birliklerin hızlı bir şekilde nehir / gölet kıyılarının bir tarafından diğer tarafına geçişini sağlayan amfibi bir istihkâm aracıdır.

FNSS, 2009 yılında SSM ile imzaladığı 12 adet “KUNDUZ Amfibi Zırhlı Muharebe İstihkâm İş Makinesi” (KUNDUZ AZMİM) projesi kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne paletli yüzer dozer tasarlayıp geliştirmiş ve 2012 de sevkiyatları tamamlamıştır.

FNSS ile Aselsan arasında 2011 yılında, Aselsan’ın ana yüklenici olarak yer aldığı “KORKUT 35mm Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi” (KORKUT) aracı ile Alçak ve Orta İrtifa Kundağı Motorlu Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR) platform geliştirme sözleşmesi imzalanmıştır. Her iki sistem için FNSS, ZMA-30 platformunu tasarlamış, geliştirmiş ve kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlamıştır.

2015 yılında lasnmanı yapılan, FNSS’nin 25 yıllık saha deneyimi ve dünya ordularının envanterine kattığı 3000’in üzerinde paletli zırhlı muharebe aracından elde ettiği tecrübe ile hayat bulan KAPLAN Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Aracı özellikle amfibik kabiliyetleri ile kendi sınıfında birçok yeniliği beraberinde getirmektedir.

Mayın, füze ve kinetik enerjili mühimmatlara karşı koruma sistemleri, güncel elektronik sistemlerin entegrasyonuna izin veren elektronik alt yapısı, gelişmiş süspansiyon ve palet sistemi, arttırılmış güç grubu ile 105mm silah sistemlerinin dahi entegrasyonuna olanak veren mimarisiyle, yakın geleceğin piyadesi için tasarlanmıştır.

FNSS’nin diğer bir kabiliyeti, kule ve silah istasyonlarının geliştirilmesi ve üretimidir. FNSS tasarımı ve üretimi; stabilizasyona sahip, modern atış kontrol ve gece/gündüz görüş sistemleri ile donatılmış, SABER-25 tek kişilik kulesi ile TEBER-30 ve PENÇE uzaktan komutalı kule sistemleri FNSS’nin ateş gücünü oluşturmaktadır.

FNSS, yeni araçlar üretmenin yanı sıra, teknolojik ömrünü tamamlamış M113 ailesi araçları günün gereksinimlerine göre modernize etmektedir. Kullanıcının operasyonel ihtiyaçları doğrultusunda birçok farklı silah ve görev sistemlerini modernize ettiği araçlara entegre edebilme kabiliyetine   sahiptir. 2004 tarihinden günümüze FNSS, Suudi Arabistan Kara Kuvvetleri ile, değişik tiplerdeki M113 Zırhlı Personel Taşıyıcılarının modernizasyon projesini imzalayarak, Türkiye’nin savunma sanayii alanında, yurt dışında yabancı bir devlete ait, üretim tesisi işleten ilk savunma sanayii firması olmuştur.

FNSS, yan sanayinin gelişimine büyük önem vermektedir. Bugüne kadar 100’den fazla firmaya eğitim, kalite sistem sertifikasyonu, takım ve tezgâh yatırımı yapmak suretiyle, bu kuruluşların üretim ve hizmetlerinde NATO Askeri Şartnamelerinde istenilen kalite seviyesine ulaşmalarına yardımcı olmuştur. FNSS, bu amaçla ürünlerinde %80’in üzerinde yerli katkı sağlamış, Türk Savunma Sanayii’nin ve KOBİ’lerin gelişmesine katkıda bulunmuştur.

1988 yılında Zırhlı Muharebe Aracı üretimi ile yola çıkan FNSS, Kara Kuvvetlerimizin bir unsuru olarak çalışabilme felsefesini benimsemiş, geniş bir ürün yelpazesi içinde birçok kara sistemini tasarlayıp üretebilecek ve bunlarla ilgili eğitim ve entegre lojistik destek sağlayabilecek milli kuruluş haline gelmeyi başarmıştır.

FNSS, başlangıçta lisans altında olan üretim sistemini bugün özgün tasarıma yöneltmiş ve T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 5746 numaralı kanun kapsamında “ARGE Merkezi Sertifikası” almaya hak kazanmıştır. FNSS, en yüksek NATO kalite güvence sertifikası olan AQAP-2010’a, Lloyd tarafından verilen ISO 9001-2008 ve EFQM sertifikalarına sahiptir.

FNSS yapmış olduğu çalışmalar ile kısa sürede Dünya pazarında tanınmış ve Türkiye için önemli olan yüzlerce milyon dolarlık ihracat potansiyelinin yaratılmasında rol almıştır. FNSS, kara muharebe sistemleri ihtiyaçları için Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir numaralı tedarikçisi ve dünyanın diğer ordularının tercih edilen yerel tedarikçisi olmaya devam edecektir.

Telefon  : 0312 497 4300

Faks       : 0312 497 4301

E-Posta   : info@fnss.com.tr

Web Site : www.fnss.com.tr

Adres : Oğulbey Mah. Kumludere Cad. No:11 06830
Gölbaşı - Ankara

ÜST