Genel Müdür & Baş İcra Yöneticisi K. Nail KURT         www.fnss.com.tr

FNSS, ihtiyaca özel, etkin, güvenilir ve yenilikçi paletli ve tekerlekli zırhlı araçlar tasarlayan, üreten ve alanında dünya liderleri arasında kabul edilen bir kara savunma sistemleri firmasıdır. Ürünleri, farklı ülkelerdeki kullanıcılar tarafından tercih edilen FNSS, bugüne kadar binlerce zırhlı muharebe aracını kullanıcılarına teslim etti. FNSS’nin yarattığı geniş ürün ailesi; 15 ton sınıfında paletli zırhlı araçlardan orta ağırlık sınıfı tanka; 4x4’ten 8x8 taktik tekerlekli zırhlı araçlara; seyyar yüzücü hücum köprüsünden zırhlı istihkâm iş makinasına ve insanlı ve insansız kulelere kadar uzanıyor.

FNSS, yetkin ve dinamik kadrosu ile tasarımdan ürün desteğine kadar, tüm ürün yaşam döngüsü boyunca, yenilikçi çözümler sunuyor. Kendini durmaksızın yenileyen FNSS, 1990’da üretimine başladığı araçları, kullanıcı ihtiyaçları çerçevesinde sürekli güncel tutmayı başardığı gibi modern muharebe sahasının ihtiyaçlarını karşılayacak, yeni nesil insanlı ve insansız kara sistemlerini tasarlamayı ve üretmeyi de sürdürüyor. Dünya pazarlarına en yenilikçi, en modern ve en yüksek teknolojili çözümleri sunan FNSS’nin, paletli araçlarda KAPLAN; tekerlekli araçlarda ise PARS ürün ailesi, geleceğin kullanıcı beklentilerini şekillendiren yeni nesil zırhlı araçlar olacak.

FNSS, kullanıcının her talebini, ayrı bir proje olarak ele alıyor. Kullanıcının özel ihtiyaçlarını dinliyor ve her kullanıcıya ihtiyacını tam olarak karşılayan özel çözümler oluşturuyor. FNSS bunu sahip olduğu tasarım ve ürün bilgisi, esnek süreçleri, ve kendisi gibi esnek olan iş ortakları ve tedarik zinciri sayesinde başarıyor. FNSS mühendisliği, ortaya çıkardığı yenilikçi çözümleriyle çok özel ihtiyaçları adresleyen ürünlere hayat veriyor. Bu platformlar, FNSS’nin, kullanıcısını anlayan ve hedef odaklı çözüm sunan iş yapış tarzının en güncel örnekleri arasında yer alıyor.

FNSS ürünlerinin performansları, kullanıcılarının gerçekleştirdiği ayrıntılı kabul testlerinin yanı sıra, muharebe sahasında da kanıtlanmıştır. Kullanıcı memnuniyetine çok uzun vadeli bakan FNSS, teslim ettiği ürünlerin ömür devrinin ötesine geçmesini hedeflemektedir.

Bu hedef doğrultusunda ortaya çıkabilecek yeni ihtiyaçlara da çözüm üretebilmesini mümkün kılan,  güvenilir iş birlikleri kurmasıyla da fark yaratmaktadır.

Bu niteliği sayesinde FNSS, büyük projelere imza attığı ülkelerde; yerli iş gücü istihdamı, yerel tedarik zinciri kurulması ve teknoloji transferiyle önemli ölçüde ekonomik katma değer yaratıyor. Türk savunma sanayisinin milli bir değeri olan FNSS, 30 yılı aşkın bilgi birikimiyle tüm paydaşlarına yaratıcı çözümlerle değer katmaya devam ediyor.

GÖLGE SÜVARİ

Muharebe sahasının çoklu operasyon ihtiyaçlarını karşılamak, askeri birlikleri her türlü harekât ortamında desteklemek ve zorlu arazilerde yüksek hareket kabiliyeti sunmak üzere geliştirilen modüler otonom insansız kara araçları ailesidir.

Kullanıcı güvenliğinin ön planda tutulduğu GÖLGE SÜVARİ araç ailesi, yapay zekâ destekli otonomi kiti, karar destek sistemleri, sensör setleri, konumsal ve durumsal farkındalık sistemleri ile muharebe sahasında askerin bilişsel yükünü hafifletecek ve tehlikeli görevlerde kullanıcı için kuvvet çarpanı olacak bir sistem çözümüdür.

GÖLGE SÜVARİ ailesi, FNSS tarafından geliştirilen otonomi kiti ile donatılmıştır. Devriye, takip ve üsse geri dönüş gibi otonom sürüş modlarına sahip otonomi kiti, güvenli bir sürüş için çeşitli koruma katmanlarına sahiptir. FNSS otonomi kiti, teknolojik gelişmelerin hızlı uyarlanabilmesini teminen açık mimaride tasarlanmıştır.

Uzaktan komuta edilebilir ve otonom hareket kabiliyetine sahip GÖLGE SÜVARİ, göreve uygun faydalı yüklerin entegrasyonuna imkân veren tasarımı ile ateş desteği başta olmak üzere keşif ve gözetleme, lojistik destek, taktik aldatma, istihkam keşif, haberleşme rölesi, askeri tahliye gibi her türlü görevi karşılayacak bir otonom insansız kara aracı ailesidir. GÖLGE SÜVARİ araç ailesi aynı zamanda opsiyonel olarak insanlı kullanım imkânı da vermektedir.

PARS İZCİ 6x6 & PARS 8x8 TTZA

PARS araç ailesinin yeni ürünü PARS İZCİ 6x6 ve 8x8 TTZA; keşif ve iç güvenlik harekatları için özel olarak tasarlanmış, yüksek durumsal farkındalık özelliği ile kullanıcısına taktik avantajlar sunan, her türlü arazi koşulunda yüksek hareket kabiliyetine sahip, üstün balistik ve mayın koruma sağlayan ve modern teknolojileri barındıran, taktik tekerlekli zırhlı araçtır.

PARS İZCİ 6x6 ve 8x8; düşük ve yüksek yoğunluklu muharebe alanlarında kullanılmak üzere tasarlanmış, benzersiz özellikleri ile kullanıcısına stratejik avantajlar sunan, en gelişmiş teknolojileri barındıran modern bir taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracıdır. 20 Bg/ton güç ağırlık oranına sahip olan PARS İZCİ 6x6 ve 8x8, dizel bir motorla donatılmıştır.  Düz ve asfalt yolda 100 km/s hıza ulaşabilen PARS İZCİ; %60 dik, %30 yan eğimde hareket edebilmekte, 70 cm yüksekliğinde dik engel geçebilmektedir.

Motor yerleşimi ve gözetilen dengeli tasarımı sayesinde araç, birbirine çok yakın aks yüklerine sahiptir. Bu tasarım yaklaşımı; araca gevşek ve yumuşak zeminde dahi rahat hareket edebilme, yüksek hızlarda artan yol tutuşu ve kısa frenleme mesafesi gibi kabiliyetleri kazandırmıştır. Merkezi teker şişirme sisteminin yeteneği, farklı arazi koşullarında sürücüye lastik basınçlarını ayarlama imkânı verir.

PARS İZCİ 6x6 ve 8x8, hidropnömatik süspansiyon sistemi, farklı yol koşullarında en iyi yol tutuşunu ve sürüş yüksekliğini sağlar. PARS İZCİ 6x6 ve 8x8 oldukça düşük bir dönüş yarıçapı değerine sahiptir. 700 km’den fazla menzili olan PARS İZCİ 6x6 ve 8x8, patlamaya ve delinmeye karşı zırh koruması altında bulunan yakıt tanklarına sahiptir. Tekerleklerin içine yerleştirilen katı diskler, patlak lastikle yol alabilme imkânı sağlamaktadır. Araçlarda kurtarma vinci bulunmaktadır.

KAPLAN MT

KAPLAN MT’nin gelişmiş balistik ve mayın koruma sistemlerine sahip tasarım mimarisi, piyade birlikleri için yakın ateş desteğinden daha büyük hedeflere karşı zırh delici mühimmata kadar uzanan geniş bir ateş gücü çeşitliliğinin kullanılmasına imkân tanır.

KAPLAN MT’nin hassas doğrudan ateş kabiliyeti, araca üstün taktik ve stratejik hareket kabiliyeti ile beraber ihtiyaç duyulan vurucu gücü de sağlar. Tankın arkasında yer alan, elektronik kontrollü güç grubu ve süspansiyon sistemi her türlü zemin ve iklim koşulunda araca yüksek hareket kabiliyeti verir.

KAPLAN MT gelişmiş hareket kabiliyetini, çift pimli paletleri ve burulabilir milleri üzerine kurulu 6 tekerlekli süspansiyon sisteminden alır. Özellikle ana muharebe tanklarının girmekte zorlanacağı dağlık, yüksek engebeli zor arazi koşullarında ve düşük taşıma kabiliyetine sahip köprülerin bulunduğu yollarda, araziye uyum ve üstün sürüş özelliklerini bünyesinde başarıyla buluşturan bir tanktır.

KAPLAN MT’nin güç grubu yüksek kapasite soğutma ünitesi ve yakıt tankları ile donatılmıştır. Soğutma ünitesinin akıllı bir yazılım tarafından soğutulması optimum tork verimi ve yakıt tasarrufu sağlarken, araçta bulunan yakıt deposu asgari 450 kilometrelik operasyon menzili sunar. Yardımcı güç grubu ise akü sistemini şarj ederek araçtaki kulenin aracın motoru çalışır durumda olmadığı zamanlarda kullanılmasını sağlar. Tankın, gelişmiş akü izleme sistemi optimum güç yönetimi ve sessiz gözetleme yeteneklerini sunar.

PARS IV 6X6 ÖZEL OPERASYONLAR ARACI

Görevi “özel” olan güvenlik kuvvetlerinin taktik ve operasyonel ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Farklı görev gereksinimleri için optimize edilen Özel Operasyonlar Aracı, simetrik ve asimetrik muharebe ortamında kullanılacak şekilde geliştirilmiştir.

PARS IV 6x6 Özel Operasyonlar Aracı, gündüz / gece, tüm hava koşullarında, arazi ve meskûn mahal de dâhil olmak üzere her türlü zeminde hareket kabiliyetine sahiptir. Araç, özel operasyon timlerini, birden fazla tehdidin mevcut olabileceği hedef bölgesine taşıyacak ve sahadaki ekiplere ihtiyaç halinde ateş desteği sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Aracın ön kısmında bulunan, periskoplar, 180 derecenin üzerinde geniş bir görüş açısı sağlarken, yeni nesil elektronik kamera altyapısı, tüm ekip üyeleri ve komutan için 360 derece durumsal farkındalık sağlar. Bu özellikler sayesinde sürücü her koşulda, kapaklar kapalı konumda ve koruma altında aracı kullanabilmektedir.

PARS IV 6x6 Özel Operasyonlar Aracı, mayına karşı korumalı mevcut tüm araçların sağladığı beka kabiliyetine ilave olarak tekerlekli zırhlı bir muharebe aracının sahip olduğu taktik hareket kabiliyetinin optimum kombinasyonunu sunması bakımından benzersizdir. Sahip olduğu yüksek seviyede balistik, mayın ve EYP koruması ve RPG ağı, mürettebatı ve güç paketini, asimetrik tehditlere karşı korur. Yüksek performanslı güç paketi ve yüksekliği ayarlanabilir bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi, mürettebat için sürüş güvenliği ve konforunun yanı sıra zorlu arazi ve yol koşullarında hareket kabiliyeti sağlar.

Araç, muharebe etkinliği, konum ve yön tayini, komuta / kontrol ve hızlı hedeflemeyi sağlayan yeni nesil görev ekipmanları ile donatılmıştır.

Telefon  : 0312 497 4300

Faks       : 0312 497 4301

E-Posta   : info@fnss.com.tr

Web Site : www.fnss.com.tr

Adres : Oğulbey Mah. Kumludere Cad. No:11 06830
Gölbaşı - Ankara

ÜST