Nurol Sanat Galerisi

Nurol Sanat Galerisi olarak Nisan 2002 tarihinden bu yana Ankara’lı sanatseverlere Kavaklıdere'deki salonumuzda hizmet vermekteyiz. Bunu yaparken de, sanat galerilerinin işlevinin ne denli önemli olduğunun bilicindeyiz. Galeriler izleyiciyle sanatın ve sanatçının buluşma noktasıdır. Siz işinizi doğru yapmalısınız ki sizi ciddiye alıp izlemeye gelen sanatsever hayal kırıklığı yaşamasın, zamanını değerli kılsın ve galeride geçirdiği zamanın ona katkısı olsun. Nurol Sanat Galerisi, Nurol Eğitim Kültür ve Spor Vakfı bünyesinde, Ankara kültür ve sanat yaşamına bu bilinçle katkıda bulunmak amacıyla yola çıkmış olup, çok özenli davranarak bu amacı gerçekleştirme yolunda ilerlemektedir.

Galerimiz her sanat sezonunda ortalama sekiz ya da dokuz sergi programlamakta ve bunun yanında söyleşi,imza ve tanıtım günleri yapmaktadır. Tabii ki bir serginin organizasyonu, davetiyeleri dağıtıp, açılış kokteyli yapmaktan ibaret değil. Bizim sergi planlarımız bir yıl önce, sergi hazırlıklarımız ise yaklaşık iki ay öncesinden başlar. Yaşanan süreçte en önemli çalışma sergi kataloğunun hazırlanmasıdır.

Galerimiz her sergiye kapsamlı bir katalog yaparak, hem galerimiz hem de sanatçı için kalıcı bir belge oluşturmakta. Katalogların yanısıra kültüre katkıda bulunmak amacı ile bugüne dek başta Bihrat Mavitan ve Mehmet Güleryüz olmak üzere sanat yayınları hazırladık. Önümüzdeki yıllarda sanat kitaplarımızın sayısını artırmak da amaçlarımız arasındadır. Kataloğun yanı sıra davetiyeler, basın duyuruları, diğer yazılı ve görsel malzemeler de titizlikle hazırlanır. Bir serginin iyi duyurulması, sanatseverler ve basınla iyi ilişkiler kurmak ve bunun kalıcılığını sağlamak galerinin en önemli görevlerindendir bize göre. Sergiler açarsınız ama önemli olan izlenirliliği en yüksek noktaya çekebilmek, sanatseverin, yarattığınız sıcak ortamla bütünleşerek defalarca galeriye gelmesini sağlayabilmektir. ...Ve sergi sonunda sanatçınız da galerinizden tekrar çalışmak üzere mutlu ayrılıyorsa başarmışsınız demektir!

Biz Nurol Sanat Galerisi olarak zaman içinde bir sanatçı kadrosu oluşturup sanatçılarımızla belirli aralıklarla sürekli çalışmak arzusundayız. Galerimiz bu sanatçıların Ankara’daki adresi olmalı ve sergileri dışında da izleyici aradığında bu sanatçılarla galerimiz kanalıyla ilişki kurabilmeli diye düşünüyoruz. Çok genç bir galeri olmamıza karşın bu anlamda da epeyce yol katettiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Galerimizde her ay söyleşiler ve değişik çalışmalar düzenliyoruz. Bu söyleşiler, serginin sanatçısıyla veya farklı kesimden bir kişiyle değişik konularda da gerçekleşebilmekte.

Örneğin geçtiğimiz sezonlarda “Hasan Pekmezci baskı resim uygulaması”, “Nazlı Eray İmza ve Söyleşisi” gibi etkinlikler düzenledik. Bunları yaparak, izleyicilerin yalnızca sergiler için değil farklı amaçlarla da galerimize uğraması, bilgilenmesi, eğlenmesi ve böylelikle sanat ve kültürün yaşamlarında daha fazla yer alması sağlanabilir diye düşünüyoruz. Sözün kısası, Nurol Sanat Galerisi’nin yalnızca galeri değil, nitelikli bir kültür ve sanat ortamı olarak algılanması için her türlü gayreti gösteriyoruz. Bu sezonda da her ay bir Cumartesi öğleden sonrayı bu şekilde değerlendireceğiz.

Galerimiz bugüne dek Nuri İyem, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Mehmet Güleryüz, Aydın Ayan, Mevlut Akyıldız, Duran Karaca, Habip Aydoğdu ve daha bir çok önemli sanatçıya ev sahipliği yaptı. Önümüzdeki yıllarda daha çok genç sanatçıya galerimizde yer vermek düşüncesindeyiz. Ayrıca üniversitelerin güzel sanatlar fakülteleri ile ilişkiler kurarak sezon başı ve sonlarına doğru öğrenci sergileri düzenlemeyi planlıyoruz. Galerimiz Nurol Eğitim Kültür ve Spor Vakfınca kuruldu ancak varoluşumuz ve sürekliliğimiz kurumumuz kadar sanatçı ve sanatseverlerin ilgisiyle, desteğiyle gerçekleşecektir. Biz bunun bilinciyle severek işimizi yapıyoruz. Her kesimden gelecek öneri ve eleştiriler de bize yol gösterecek, gelişmemize katkı sağlayacaktır. Nitelikli, başkente yakışır her etkinlik için her kesimle işbirliğine açığız. Dediğimiz gibi galeri olarak daha yolun başlarındayız. Öneri ve eleştirileriniz için aşağıdaki telefon ve e-mail adresimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Tel: 0312 4688670

Fax: 0312 4551033

E-Posta :  info@nurolsanat.com

Web Site: www.nurolsanat.com

Adres: Gelincik Sok. No:2/2

06690 Kavaklıdere / ANKARA

ÜST