nurol

NUROL HOLDİNG Facebook Sayfası   NUROL HOLDİNG Twitter Sayfası   NUROL HOLDİNG Instagram Sayfası
Nurol Holding
Nurol Holding A.Ş.
İnşaat ve Taahhüt Sektörü
Savunma ve İmalat Sektörü
Finans Sektörü
Ticaret ve Hizmet Sektörü
Turizm Sektörü
İştiraklerimiz
Nurol Makina ve Sanayi AŞ. PDF Yazdır e-Posta
Kuruluş Tarihi 1976 Tel 0 312 267 05 30
Çalışan Sayısı 385 Faks 0 312 267 01 55
Genel Müdür Engin AYKOL
E-mail Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
Adres

Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi Avrupa Hun Caddesi No:6 Sincan 06935 ANKARA

Web www.nurolmakina.com.tr

Nurol Makina ve Sanayi A.Ş. (Nurol Makina) 40 yıllık tecrübesi ile ana yurt güvenliği ve savunma sanayinde güvenilir bir çözüm ortağı olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Yurt içi ve yurt dışı kullanıcılara yönelik taktik tekerlekli zırhlı araç ve özel amaçlı platformlar üreten Nurol Makina; sektördeki deneyimini yeni özgün tasarım ve geliştirme projelerine aktarmakta, gerçekleştirdiği özgün tasarımlar ile alanında ilklere imza atmaktadır. Kullanıcı ve özellikle güvenlik güçlerinin gereksinimlerine uygun özgün tasarımları ile sektördeki öncülerden biri olan Nurol Makina, tasarım ve mühendislik gücünü sürekli olarak geliştirmekte, savunma sektörümüze yeni tasarımlar ve teknolojiler sunmaktadır.

Nurol Makina Entegre Tasarım ve Mühendislik Yönetimi Sistemi ile farklı disiplinlerde eş zamanlı tasarım ve mühendislik faaliyetlerini sağlamaktadır. Mekanik, hidrolik, pnömatik sistem tasarımlarının yanı sıra, kontrol sistemleri ile elektrik/elektronik sistem tasarımları ve yazılım geliştirme alanlarındaki faaliyetler, tecrübeli personel ile sürdürülmektedir.

Nurol Makina, mühendislik ve tasarım faaliyetlerini, ofis ve toplantı salonlarının yanı sıra prototip laboratuvarları ve entegrasyon alanlarının da bulunduğu Ar-Ge Merkezinde yürütmektedir. Ortak tasarım merkezi yapısı ile sistem mühendisliği ve tasarım ekipleri arasındaki koordinasyon arttırılmış ve sinerji sağlanmıştır. Prototip üretim                ve entegrasyon çalışmaları için gerekli altyapı ve donanıma sahip elektronik kontrol sistemleri yazılım uygulama laboratuvarı ile, prototip ve üretim hatları ayrılmış olup, tasarım ekipleri için "Bilmesi Gereken" prensiplerinin uygulandığı yaratıcı bir çalışma ortamı oluşturulmuştur. Sistem Mühendisliği süreçlerine uygun olarak yürütülen tasarım ve geliştirme faaliyetleri, farklı disiplinlerdeki tasarımların koordineli olarak bir arada yürütülmesini ve sistem gereksinimlerin in güvence altına alınmasını sağlamaktadır. Sistem Mühendisliği çalışmaları kapsamında, gereksinim analizi çalışmaları, sistem seviyesi tasarım faaliyetleri, ara yüz kontrol çalışmalarının yanı sıra elektrik-elektronik sistem tasarımları, yazılım tasarımları ve sistem seviyesi entegrasyon faaliyetleri yürütülmektedir. Sistem Mühendisliği ve Proje Yönetiminin iç içe geçmiş birbirini tamamlayıcı görevler ve sorumluluklara sahip bütünleşik organizasyon yapısı sayesinde Sistem Mühendisliği ve Proje Yönetimi faaliyetleri Sistem Yaşam Döngüsü boyunca birleştirilmiştir.

Sistem Mühendisliği ve Proje Yönetimi faaliyetleri ile disiplinler arası iletişim eksiksiz sağlanmakta ve öngörülen takvim, kalite ve bütçe içerisinde, sözleşme gereklerinin eksiksiz karşılanarak başarıyla tamamlanması garanti altında alınmaktadır.

Nurol Makina, geliştirdiği ve ürettiği tüm ürünlerde, mühendislik ve teknolojinin imkânlarını kullanarak sektörün gereksinimlerini ve kullanıcının beklentilerini maksimum düzeyde sağlamayı Kalite Politikası olarak benimsemiştir.

Nurol Makina TS-EN-ISO 9001/2008 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikasına sahip, aktif ve ilgili birimler ile koordineli bir kalite güvence altyapısına sahiptir. Kalite güvence faaliyetleri, savunma sanayiinin yüksek kalite beklentilerinin bilinciyle tasarım aşamasından teslimat aşamasına kadar uluslararası kalite ve askeri standartlara uygun olarak yürütülmektedir.

Kalite Güvence, giriş kalite kontrollerinden son ürün kontrollerine kadar ölçüsel boyut kontrol ekipmanları (CMM), tahribatsız muayene altyapısı ve alanında sertifikalı uzman personeli ile kalite kontrol faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Üretilen platformların hareket kabiliyeti testleri Nurol Makina bünyesinde yer alan test parkuru ve havuzunda gerçekleştirilmektedir.

Nurol Makina, üretim faaliyetleri kapsamında gerekli imalat resimleri hazırlamakta, özel şablon ve fikstürler tasarlamakta, askeri standartlara ve kalite isteklerine uygun üretimler, Nurol Makina altyapısında yer alan CNC tezgahlar, lazer ve plazma kesme tezgahları, yatay ve dikey torna tezgahları, çeşitli kapasitelerdeki hidrolik ve eksantrik presler, alüminyum ve çelik / zırh çeliği kaynak ekipmanları ile gerçekleştirilmektedir. Altyapı kapsamında malzeme hazırlama, ısıl işlem ve modern boyama ünitesi de yer almaktadır. Nurol Makina’nın tasarımını ve kalifikasyonunu tamamladığı araçlar ve özel amaçlı platformlar yeni montaj hatlarında teslimata hazır hale getirilmektedir. Nurol Makina, ürünün tasarımı safhasından başlayan ve ömür devri boyunca devam eden lojistik destek konsepti kapsamında, ürünün ömür devri boyunca ihtiyaç duyulacak entegre lojistik destek ihtiyaçlarının belirlenmesi, planlaması ve eksiksiz sağlanmasına yönelik çözümler oluşturmaktadır. Kullanıcıdan gelen geri bildirimlere gösterilen hassas yaklaşım ve sistemlerin ömür devri boyunca sağlanan bakım & onarım hizmetleri, Nurol Makina’nın güvenilir bir üretici ve çözüm ortağı olduğunu kanıtlamakta, kullanıcı memnuniyetinin artmasında önemli yer tutmaktadır.

Nurol Makina tarafından teslim edilen araçlar güvenlik güçleri tarafından kullanılmış ve kullanıcıdan gelen olumlu geri beslemeler kapsamında yeni siparişler alınmıştır.

EJDER YALÇIN 4X4 ZMA, etkileyici özgün tasarımı, üstün arazi performansı, beka özellikleri, operasyonel kabiliyetleri ile askeri birliklerin ve güvenlik güçlerinin kırsal ve kentsel alandaki her türlü ihtiyaçlarına cevap veren dinamik ve yüksek zırh korumasına sahip zırhlı muharebe aracıdır. Halen farklı görev ve operasyonlarda aktif olarak faaliyet gösteren EJDER YALÇIN 4X4 ZMA, taktik kabiliyetleri ve üstün performans özellikleri ile beğeni toplamış ve yeni tedarik sözleşmeleri imzalanmıştır. Bu sözleşmeler kapsamında teslimatlar devam etmektedir.

EJDER YALÇIN 4X4 aynı platformda Keşif, Komuta-Kontrol, Sınır Gözetleme, İç güvenlik, Zırhlı Ambulans, KBRN, Silah Taşıyıcı, Mayın/EYP Tespit Temizleme Aracı, Taktik Füze Taşıma/Fırlatma Aracı ve Muharebe Aracı olarak kullanılabilmesi ile aracın modüler ve çok yönlü yapısı dikkat çekmektedir. EJDER YALÇIN 4X4’ün öne çıkan tasarım parametrelerinden bir tanesi de içindeki personelin yüksek koruma güvencesi altında görevlerini yapabilmesidir. EJDER YALÇIN 4X4 ZMA aynı zamanda yüksek balistik korumaya da sahiptir. Aynı şekilde özel gövde tasarımı ve ekipmanlar ile birlikte mayına ve el yapımı patlayıcılara (EYP) karşı yüksek koruma güvencesi sağlamaktadır.

Yüksek faydalı yük taşıma özelliği sayesinde kullanıcı isteklerine göre ilave zırh takılabilme imkanı mevcuttur. Ayrıca "kafes" uygulaması ile RPG saldırılarına karşı da koruma sağlayabilmektedir. EJDER YALÇIN 4X4 ZMA üzerine kullanıcının isteklerine bağlı farklı silah kuleleri entegre edilebilmekte olup, araç üzerinde yer alan sis havanları / bomba atar, aracın beka ve muharebe kabiliyetine katkı sağlamaktadır.

EJDER YALÇIN 4X4 ZMA, tasarımı sayesinde hava, deniz ve tren yolu ile rahatlıkla taşınabilmektedir. Müşterek ve uluslararası harekatlarda kullanılabilmesi EJDER YALÇIN 4X4 ZMA'nın stratejik özelliklerinden birisidir.

EJDER YALÇIN 4X4 ZMA, içerisinde bulunan personelin kolay, rahat ve ergonomik intikalini sağlayacak oturma düzeni, aracın kullanım amacı ve kullanıcının ihtiyaçlarına uygun olarak farklı konfigürasyonlarda düzenlenebilmektedir. Nurol Makina yenilikçi yaklaşımı, üstün mühendislik anlayışı ile kullanıcının ihtiyaçlarındaki değişimleri takip etmekte ve Ar-Ge çalışmaları ile araç üzerindeki geliştirmelere devam etmektedir.

ILGAZ 4X4 Nurol Makina’nın yeni İç Güvenlik Aracı olarak güvenlik güçlerinin envanterine girmiştir. Dinamik, atik, modüler, çok yönlü, bakım ve idamesi kolay bir araç olan ILGAZ 4X4 güvenlik güçlerinin kırsal ve kentsel alanlardaki operasyonel ihtiyaçlarını karşılamaktadır. ILGAZ 4X4 beka özellikleri, hareket kabiliyeti ve araç üst kısmında bulunan nişancı kapağı sayesinde entegre edilebilen farklı silah sistemleri ile terörle mücadele için özel olarak tasarlanmıştır. ILGAZ 4X4, el bombası, molotov kokteyli ve diğer saldırılar karşısında üstün koruma sağlamaktadır. Ilgaz 4X4, tasarımı sayesinde Devriye ve Gözetleme Aracı, Komuta Kontrol Aracı, Olay Yeri İnceleme Aracı, Terörle Mücadele Aracı ve Zırhlı Ambulans gibi farklı ihtiyaçlara cevap verebilen bir araçtır.

Ülkemizde ilk olarak 2002 yılında Nurol Makina tarafından geliştirilen Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) tehditlerin ve kullanıcı ihtiyaçlarının değişimi göz önüne alınarak geliştirilmiş ve SSM ile imzalanan Sözleşme kapsamında Nurol Makina mühendisliği ile araç kısmı da dahil olmak üzere özgün bir platform olan EJDER TOMA üretilmiştir.

TOMA, güvenlik güçlerinin öncelikli gereksinimlerini karşılamak için son teknolojiler yardımı ile donatılmıştır. İç güvenliği sağlamada ve toplumsal olayların bastırılmasında ve kontrol altına alınmasında ektin bir araç olup, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı başta olmak üzere Azerbaycan, Libya, Zimbabve, Gürcistan, Kazakistan, Kongo, Kamerun gibi farklı ülkelerin güvenlik güçleri tarafından da aktif olarak kullanılmaktadır.

EJDER TOMA, güvenlik güçlerinin toplumsal olaylara hızlı ve etkin müdahalesi ihtiyacını karşılayan, 4X4 hareket kabiliyeti ve tam bağımsız süspansiyon sistemi ile yüksek harekat kabiliyetine sahip bir araçtır. Nurol Makina tarafından geliştirilen zırhlı monokok kabin ve çok fonksiyonlu şoför paneli, süspansiyonlu koltuklar, hidrolik ayarlanabilir direksiyon gibi sağlanan ergonomi, araç içindeki personelin güven ve konfor içinde görev yapmasını sağlamaktadır.

EJDER TOMA, geliştirilebilir bir sistem mimarisi ile tasarlanmıştır. Tüm araç ve su atma sisteminin rahat izlenebildiği ve kontrol edilebildiği bütünleşik araç vegörev donanım kontrol sistemi, kabin içerisinde sürücü ve operatörün rahatlıkla izleyebildiği yüksek çözünürlüklü kamera ve görüntü kayıt sistemleri, haberleşme sistemi sürücü ve operatörün etkin görev yapmasına yardımcı unsurlardır.

EJDER TOMA, yalnızca Türkiye’de değil, Dünya’da “zırhlı” olarak tasarlanıp üretilen ilk özgün toplumsal olaylara müdahale aracıdır.

Nurol Makina’nın bir diğer özgün ürünü olan EJDER KUNTER, yüksek hareket kabiliyetine sahip 4X4, 6X4 ve 6X6 çekiş konfigürasyonlarına sahip olup, konfigüre edilebilmektedir.

EJDER KUNTER, özgün şase tasarımı sayesinde kentsel ve kırsal alanlarda kullanıma uygun olup, kullanıcı isterlerine göre farklı uyarlamalar ile beklentileri karşılamaktadır. Kolay uyarlanabilirlik ve yüksek balistik korumaya sahip zırhlı kabini sayesinde EJDER KUNTER, askeri, güvenlik ve sivil kullanım alanları da dahil olmak üzere; Lojistik Aracı, Komuta Kontrol Aracı, Çok Katlı Zırhlı Ambulans, Keşif Aracı, Personel Taşıma Aracı, Olay Yeri İnceleme Aracı, Tutuklu Taşıma Aracı, Zırhlı Para Taşıma Aracı ve Tanker gibi farklı amaçlarla kullanılabilmektedir.

EJDER 6X6, Ejder ailesinin ilk üyesi olarak 2008 yılında üretilerek Gürcistan Savunma Bakanlığı ve İç İşleri Bakanlıkları'na satışı gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda Ejder 6X6, Türkiye’nin ilk özgün ve yurt dışına ihraç edilen 6X6 Taktik Tekerlekli Zırhlı Personel Taşıyıcı özelliğini taşımaktadır.

Nurol Makina, özgün ürünleri ile savunma ve anayurt güvenliği alanlarında, başta Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü ihtiyaçlarının karşılanması olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında çözüm ortağı ve güvenilir bir tedarikçi olarak faaliyetlerini arttırarak devam ettirmektedir.