nurol

NUROL HOLDİNG Facebook Sayfası   NUROL HOLDİNG Twitter Sayfası   NUROL HOLDİNG Instagram Sayfası
Nurol Holding
Nurol Holding A.Ş.
İnşaat ve Taahhüt Sektörü
Savunma ve İmalat Sektörü
Finans Sektörü
Ticaret ve Hizmet Sektörü
Turizm Sektörü
İştiraklerimiz
FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. PDF Yazdır e-Posta
Kuruluş Tarihi 1988 Tel 0312 497 43 00
Çalışan Sayısı 590 Faks 0312 497 43 01
Genel Müdür Nail KURT
E-mail Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
Adres Pk. 37 06830 Gölbaşı ANKARA Web www.fnss.com.tr

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş., NUROL Holding ve Amerikan BAE Systems Land & Armaments L.P.’nin oluşturduğu bir yatırım ortaklığıdır. Türkiye’de savunma sanayiine yönelik ilk özel sektör kuruluşu olan FNSS’nin %51 hissesi Nurol Holding’e, %49 hissesi BAE Systems’e aittir. Şirket Türk Silahlı Kuvvetleri ile Müttefik Silahlı Kuvvetleri'nin kullanımı için paletli ve tekerlekli Zırhlı Muharebe Araç aileleri ile Silah Sistemleri’nin tasarım, üretim ve satışında önder bir kuruluştur.

1988 yılında kurulan FNSS ile Türk Hükümeti arasında toplam 1.698 adet Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA), Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT), Zırhlı Tow Aracı (ZTA) ve Zırhlı Havan Aracı (ZHA) üretimi için yapılan 1. paket ZMA anlaşması, 15/8/1989’da yürürlüğe girmiştir. Ankara Gölbaşı'nda 280.000 m2 alan üzerinde yer alan FNSS tesisleri Ağustos 1991'de tamamlanarak üretime başlamıştır. 1. paket anlaşma kapsamındaki üretim ve teslimatlar 2000 yılında tamamlanmıştır.

FNSS, 2000 yılı Ekim ayında Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile 551 adet Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı üretimini kapsayan 2'nci paket Zırhlı Muharebe Aracı sözleşmesini imzalamıştır. Bu sözleşme kapsamında araç üretim ve teslimatlar 2005 yılı başında tamamlanmıştır.

FNSS Ankara tesislerinde 2013 itibarı ile toplam 610 kişi çalışmaktadır. Şirketin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri operasyonlarında ise yaklaşık 240 kişi istihdam edilmektedir.

FNSS, tasarım, geliştirme, üretim, sistem entegrasyonu ve test kabiliyetleri ile modern tesislerinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

FNSS kuruluşundan günümüze yapmış olduğu çalışmalar ile gerek paletli gerekse de tekerlekli karmaşık kara muharebe platformlarını tasarlayıp geliştirebilecek alt yapı ve kabiliyete ulaşmış olup, farklı ihtiyaçlar çerçevesinde değişik ağırlık sınıflarında araçları geliştirip üretebilecek seviyeye gelmiştir.

FNSS üretimi paletli Zırhlı Muharebe Araçları (ZMA), kendi sınıflarındaki en modern araçlardır ve çağdaş orduların 21. yüzyıla özgü harekât gereksinimlerini karşılayacak en yeni teknolojileri içermektedirler. FNSS geniş bir Zırhlı Muharebe Araçları ailesi oluşturmuş olup, kullanıcı istek ve ihtiyaçları doğrultusunda değişik araç konfigürasyonları geliştirilebilmektedir.

ZMA geliştirme ve üretiminde kazanmış olduğu alt yapı ile FNSS, AKINCI-ZMA araç ailesini geliştirmiştir.

AKINCI-ZMA muharebe şartlarında yoğun şekilde denenmiş aksamların birleşiminden oluşmuş bir araç olup yüksek güvenilirlik ile düşük idame masrafları gibi özelliklere sahiptir. Yüksek balistik koruma, mayın koruması, geniş iç alan ve yükseltilmiş yük kapasitesi aracın; komuta yeri aracı, 120 mm havan taşıyıcı, mühimmat aracı, çift kişilik kuleli muharebe aracı, hava savunma sistemleri gibi birçok alternatif görev tanımı için mükemmel bir platform olmasını sağlamaktadır.

FNSS, hizmet ettiği orduların harekât ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirilmiş zırh paketleri, değişik güç paketleri veya sistemlerin, kullanıcının özel konfigürasyon isteklerini karşılayacak şekilde araçla bütünleştirme işlemlerini yapabilecek kabiliyetlere sahiptir.

FNSS, yeni araçlar üretmenin yanısıra, teknolojik ömrünü tamamlamış M113 ailesi araçları günün gereksinimlerine göre modernize etme yeteneğine de sahiptir.

FNSS’nin diğer bir kabiliyeti kule ve silah istasyonlarının geliştirilmesi ve üretimidir. Şirket değişik kalibrelerde, stabilizasyona sahip, modern gece görüş sistemi ile donatılmış tek kişilik Sharpshooter (Keskinnişancı) kulesini geliştirmiş ve üretmektedir. Halihazırda Aselsan A.Ş. ile ortak olarak 25/30mm Uzaktan Komutalı Silah Kulesi tasarım ve geliştirme çalışmaları devam etmektedir.

FNSS, yüksek hareket, yüksek koruma, yüksek yük taşıma kapasitesi ve büyüme potansiyeline sahip yeni nesil bir tekerlekli zırhlı araç ailesi geliştirmiş ve PARS adını vermiştir. PARS araçlarında en son tasarım ve teknolojiler uygulanmış olup, maliyet ve lojistik destek avantajları dolayısıyla operasyonel ihtiyaçları karşılayacak şekilde askeri standartlara uygun ticari otomotiv endüstrisinde de kullanılan alt sistemler kullanılmaktadır. PARS araç ailesi 6x6ve 8x8 olarak üretilebilmektedir.

FNSS, yan sanayiyi de geliştirmeye önem vermiş ve kuruluşundan çok kısa süre sonra 100’ü aşkın firmaya eğitim, sistem, aparat ve tezgah yatırımı yapmak suretiyle, bu kuruluşların da NATO Askeri Şartnameleri’nde istenen kalite seviyesine ulaşmalarını sağlamıştır.

Sonuçta FNSS, yerli katkı payında %80’leri geçerek taahhüdünün üstünde bir başarı kazanmıştır. Böylelikle, Türkiye'de savunma sanayii sektörünün gelişmesine büyük katkılarda bulunmuştur. FNSS, NATO’nun en yüksek kalite güvence sistemi olan AQAP-2110 ve İngiliz Lloyd’s firmasından alınmış olan ISO 9001-2008 serfitikalarına sahiptir.

FNSS’nin ürettiği araçlar Birleşmiş Milletler Barış Gücü bünyesinde görev yapan Türk Birlikleri’nce Somali, Bosna- Hersek ve Kosova’da muharebe koşulları altında binlerce kilometre kullanılmış ve Türk Askeri’nin takdirini kazanmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet vermenin yanı sıra, FNSS’nin önemli bir amacı Türkiye’ye ihracat olanakları sağlamaktır. FNSS, 1997 yılında ilk ihracat bağlantısını Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile yapmıştır. İmzalanan anlaşma kapsamında toplam 133 adet Zırhlı İstihkam Manga Aracı, Zırhlı Kurtarma Aracı ve Zırhlı Topçu İleri Gözetleme Aracı üretilerek BAE’ye teslim edilmiştir. İlk sevkiyat 1999 yılı başında gerçekleşmiş olup, sevkiyatlar 2001 yılı Şubat ayında tamamlanmıştır.

Yoğun dış pazarlama faaliyetlerinin bir ürünü olarak, FNSS ikinci ihracat projesini Malezya ile Ağustos 2000’de imzalamıştır. Bu sözleşme kapsamında değişik tipte 211 adet Zırhlı Muharebe Aracının üretim ve teslimatları 2004 yılı sonunda tamamlanmıştır. Ayrıca proje kapsamında söz konusu ülkeye teknoloji transferi de gerçekleştirilmiştir. Şirket, ilave 48 adet zırhlı muharebe aracı ve 8 adet AKINCIZMA 120 mm Havan Taşıyıcı Araç üretmek üzere iki ayrı sözleşmeyi 2008 yılı ilk yarısında imzalamış olup, üretim ve teslimatları tamamlanmıştır. 2011 yılının ilk aylarında, FNSS, Malezya ile yeni bir anlaşma imzalamıştır. Bu anlaşma, Malezya Silahlı Kuvvetleri için, 12 değişik konfigürasyondaki, 257 adet 8x8 Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı’nın geliştirilmesini ve üretimini kapsamaktadır. Bu sözleşme, Türk Savunma Sanayii’nin tek kalemde gerçekleştirilen en büyük savunma sistemi ihracat sözleşmesidir.

FNSS, Filipinler ve Bahreyn ordularına da çeşitli zırhlı araçlar ve modernize edilmiş araçlar teslim etmiştir.

Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri’nin Zırhlı Muharebe Araçları ve Zırhlı Personel Taşıyıcıları ihtiyacını karşılamaya yönelik M113 ZPT modernizasyon çalışmaları çerçevesinde 2004 yılı sonlarında imzalanan sözleşme ile pilot bir proje başlatılmıştır. 2005 yılı Eylül ayında imzalanan ilave sözleşme ile bu pilot projenin devamı sağlanmış olup, 2007 yılı ikinci yarısında imzalanan Suudi Arabistan Kara Kuvvetleri Al-Kharj Bakım-Modernizasyon tesislerinin işletilmesini ve 300 adet M113 Zırhlı Personel Taşıyıcı modernizasyonunu kapsayan sözleşme çerçevesinde üretim ve teslimatlar 2011 yılı başında tamamlanacaktır. FNSS bu projenin devamı olarak 312 adet M113 Zırhlı Personel Taşıyıcı modernizasyonunun Al-Kharj tesislerinde gerçekleştirilmesine yönelik yeni bir sözleşmeyi 2010 yılı ikinci yarısında imzalamıştır. FNSS ayrıca AKINCI ZMA bazlı Komuta Yeri Aracı üretimini tamamlayarak Suudi Arabistan Kara Kuvvetleri'ne teslim etmiştir.

Araç satışının yanısıra FNSS yedek parça, kit, alt sistemler tedariği ve lojistik destek hizmetlerini de sunmaktadır. Şirket, 2003 yılında Belçika Ordusu envanterinde bulunan M113 ve ZMA araçlarının lojistik ve teknik desteği için Belçika Ordusu ile uzun vadeli bir anlaşma imzalamıştır. Ayrıca Kanada, ABD, Şili, Pakistan, Mısır, Ürdün, Bahreyn ve NAMSA’ya yedek parça ve alt sistem ihracatlarını gerçekleştirmiştir.

FNSS, SSM tarafından yapılan ihale sonucunda Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı olan Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü sisteminin geliştirilmesi için seçilmiş olup, bu projeye ilişkin sözleşme Ocak 2007’de imzalanmıştır. FNSS tarafından geliştirilen 8x8 PARS lastik tekerlekli zırhlı aracı ile benzer konsept ve ortak otomotiv alt sistemlerine sahip olan sisteminin teslimatları 2013 yılı içerisinde tamamlanacaktır.

FNSS, 2008 yılı ilk yarısında Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacını karşılamak üzere Amfibi Zırhlı Muharebe İş Makinası (AZMİM) geliştirilmesi ve üretimini kapsayan sözleşmeyi SSM ile imzalamıştır. Teslimatlar 2012 yılının sonu itibari ile tamamlanmıştır. FNSS, son olarak 2011 yılında Aselsan ile imzalanan sözleşme kapsamında 35 mm Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi aracının platformunu geliştirecektir. Proje kapsamında prototip üretim çalışmaları devam etmektedir.

1989 yılında Zırhlı Muharebe Aracı üretimi ile yola çıkan FNSS, Kara Kuvvetlerimizin yanında ve Türk Kara Gücü’nün bir unsuru olarak çalışabilme felsefesini benimsemiş, geniş bir ürün yelpazesi içinde birçok kara sistemini tasarlayıp üretebilecek ve bunlarla ilgili eğitim ve lojistik sağlayabilecek Milli Kuruluş haline gelmeyi başarmıştır. FNSS yapmış olduğu çalışmalar ile kısa sürede Dünya pazarında tanınmış ve Türkiye’miz için önemli olan yüzlerce milyon dolarlık ihracat potansiyelinin yaratılmasında rol almıştır.