nurol

NUROL HOLDİNG Facebook Sayfası   NUROL HOLDİNG Twitter Sayfası   NUROL HOLDİNG Instagram Sayfası
Nurol Holding
Ana Sayfa
Kurumsal
Sektörler
Finansal Bilgiler
Vakıf
Haberler
İnsan Kaynakları
İletişim
Site Haritası
Tarihçe PDF Yazdır e-Posta

TarihçeArtvin Arhavi kökenli Çarmıklı Ailesi yüzyıla yakın zamandır ticaretle uğraşan bir aile olup, daha sonraları inşaat işlerine ağırlık vermeye ve taahhüt işlerine yoğunlaşmaya başlamıştır.

Babaları Eyüp Sabri Çarmıklı Ardahan’da iş hayatını tüccar terzi, tuhafiyecilik ve müteahhitlik hizmetleri ile sürdürmüş olup vefatından sonra çocukları tarafından işlere devam edilmiş ve geliştirilmiştir. 17 Ocak 1966 tarihinde Nurol, Nurettin ile Erol’un isimlerinin hecelerinden oluşturularak, eşit ortaklıkla kurulmuştur. Oğuz ÇARMIKLI o sıralar okulda öğrenci olduğu için daha sonra, 1981 yılında gruba ortak olarak katılmıştır. Nurol Holding böylece eşit paya sahip üç erkek kardeşin ortaklığı ile bugünlere gelmiştir.

Nurol Şirketler Topluluğu, yarım asırlık geçmişiyle bugün inşaattan savunma sanayiine, enerjiden madencilik, turizm, finans, ticaret ve hizmet sektörlerinde 35’i aşkın şirket ve iştirakleriyle sadece Türkiye’de değil, dünyanın bir çok ülkesinde de adından başarı ile söz ettiriyor...

Nurol Şirketler Topluluğu’nun yurt dışı faaliyetleri Fas, Cezayir, Polonya, Libya, Gürcistan, Suudi Arabistan’dan Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Afganistan, Rusya, Filipinler ve Malezya’ya kadar geniş bir coğrafyaya yayılmış çok sayıda ülkeyi kapsamaktadır. Bu faaliyetler başta İnşaat ve Taahhüt olmak üzere, Savunma ve Turizm sektörlerinde sürdürülmektedir.

Türk inşaat ve taahhüt sektörüne yaptığı büyük katkıları, gurur verici referansları olan Nurol İnşaat, köklü şirket kültürü, tecrübeli kadrosu ve güçlü makina parkı ile Türkiye'de baraj, tünel, köprü, yol gibi altyapı ve ulaşım, endüstriyel tesis, iş ve ticaret merkezleri, otel, lüks konut, bina ve uydu kent projeleri gibi bir çok büyük projeyi başarıyla gerçekleştirmiş ve Türkiye’yi modern görüntülerle donatmıştır.

Uluslararası Konsorsiyum’un lideri olarak Nurol İnşaat şirketimizin yürüttüğü, Türkiye’nin gövde hacmi açısından ikinci, kurulu güç bakımından da dördüncü büyük barajı olacak olan Ilısu Barajı ve HES Projesi, NUROL İnşaat’ın içinde bulunduğu Türk Japon ortaklığı tarafından tamamlanmış olan denizin 60 metre altındaki Marmaray İstanbul Boğazı Batırma Tüp Geçiş Projesi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük Yap-İşlet-Devret Altyapı Projesi olarak tarihe geçen “Gebze – Orhangazi - İzmir Projesi”, Nurol’un taraf olduğu modern Türkiye’nin mega projelerine sadece üç örnektir.

Dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen savunma ve imalat sektöründe hizmet veren şirketi Nurol Makina sektördeki lider Türk firmaları arasında yerini almıştır. Nurol Makina özgün tasarımlardaki ürün imalatıyla bu alandaki başarısını yurt içinde ve dışında sergilemeye devam etmektedir.

Türkiye'nin ilk özel sektör savunma sanayi kuruluşu olma gururunu taşıyan FNSS, BAE Systems ile ortak olarak başta zırhlı muharebe aracı olmak üzere değişik tipte araç ve silah sistemleri imal etmektedir. Sektörde tek kalemde yurt dışına ihraç edilen en büyük savunma sistemi sözleşmesini gerçekleştiren FNSS, Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet vermenin yanı sıra bugün dünya ülkelerinde de tanınmış ve ülkemize bir milyar dolara yaklaşan ihracat potansiyeli yaratmıştır.

Nurol’un gelişen teknolojiyi takip etmek ve yeni teknolojiler geliştirmek vizyonunun bir eseri olan Nurol Teknoloji, güvenlik ve savunma alanlarında geliştirdiği zırh teknolojileriyle farklı endüstrilerin ihtiyacını karşılamaktadır. Nurol Teknoloji klasik zırh sistemleri yerine, nano boyutta toz metalurjisi ile henüz dünyada çok az ülkede bulunan ileri teknik seramiklerden; Alümina, silisyum karbür ve bor karbür gibi malzemeleri balistik kompozit ile beraber kullanarak daha hafif ve dayanıklı zırh sistemlerini başarı ile üretmektedir.

Finans Sektöründe hizmet vermek üzere 1999 yılında kurulan Nurol Yatırım Bankası İstanbul ve Ankara' da güçlü yapısı ile yatırım imkânları sunmakta, Nurol Sigorta şirketimiz de tüm sigorta branşlarında hizmet vermektedir.

Şirketler Topluluğumuzun inşaat ve taahhüt sektöründe hizmet veren diğer firmaları arasında önemli yatırım harcamaları ile öne çıkan Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, mevcut projeleriyle arazi geliştirme, proje tasarımı, inşaat ve pazarlama alanlarındaki tecrübelerini sektöre aktarmaktadır.

Madencilik sektöründe hizmet veren TÜMAD Madencilik, değerli metaller alanında projeleri ve aramaları olan bir madencilik şirketidir. Şirketin stratejisi potansiyel görülen maden sahalarında ileri düzeyde aramalar yaparak ekonomik anlamda, büyük çapta maden projeleri yaratmaktır. Sürdürülebilir ve uluslararası madencilik kriterleri doğrultusunda çevrenin korunduğu, proje paydaşları ile karşılıklı güven içinde değerlere saygılı kalıcı ve ekonomik getirisi yüksek madencilik hedeflemektedir. Bu çerçevede geliştirilen Çanakkale Lapseki, Balıkesir ivrindi projeleri ile Altın ve Gümüş üretimi gereçekleştirilecek olup, söz konusu projelerde fizibiliteler tamamlanmış, yatırım aşamasına geçilmiştir.

Nurol, turizm sektöründe sahibi olduğu toplam 4.800 m2 kongre, sergi, toplantı salonu kapasiteli Sheraton Hotel Ankara ve üst segment konuklarına hizmet veren Lugal a Luxury Collection Hotel Ankara ile müşteri memnuniyeti odaklı, 5 yıldız ötesi tesis ve hizmet kalitesi, çağın gerektirdiği teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve talep doğrultusunda işletmelerini sürekli yenileyen bir hizmet anlayışına sahiptir.

Antalya Kemer’deki 1100 yatak kapasiteli Kulüp Salima Tatil köyü; kaliteli hizmet farkıyla, dünyanın dört bir yanından gelen konuklarına huzurlu, sıcak ortamlar sunmaya devam etmektedir.

220 oda ve sosyal bir komplekse sahip olan Sheraton Batum Oteli de tamamlanarak 2006 yılında Gruba katılmış bulunmaktadır.

Bosfor Turizm, “A Grubu Seyahat Acentası” belgesi ile, yurt içi ve yurt dışı uçak bileti talepleri anında karşılamakta, tüm otel rezervasyonları ve havaalanı/otel transferleri ve rehberlik hizmetleri ile özellikle yabancı misafirler için VIP karşılama ve ağırlama, ulaşım, konaklama ve rehberlik gibi hizmetleri de sunmaktadır.

Varolduğu her alanda kaliteli hizmet üreten NUROL Şirketler Topluluğu ayrıca;

• Ankara ve İstanbul’da işletmecilik faaliyetlerinde bulunan Nurol İşletme ve Gayrimenkul Yönetim’i,
• Bodrum Oasis Alışveriş, Kültür ve Eğlence Merkezi’nin işletme yönetimini başarıyla sürdüren Botim’i,
• Yurt içi ve yurt dışına VIP standartlarında hava taksi hizmeti vermeye devam eden NUROL Havacılık’ı da bünyesinde barındırmaktadır.

Ülkenin artan enerji ihtiyacının karşılanmasında etkin rol üstlenmek amacını taşıyan NUROL Enerji çok yönlü faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu kapsamda, hidroelektrik enerji projeleri geliştirmek üzere kurulan “Enova Enerji” şirketi ile yapımı tamamlanan Osmaniye il sınırları içindeki Ceyhan HES Projesi’nin 2010 yılında Enerji Bakanlığı’nca resmi kabulü yapılarak, Oşkan ve Berkman Santralları ticari üretime başlamıştır.

NUROL Şirketler Topluluğu’nun yurt dışı inşaat faaliyetlerinde Körfez ülkelerinin önemli bir payı bulunmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde devam eden projeler kapsamında, bölgenin önde gelen yatırımcılarının işverenliğinde Dubai’deki uydu kentler çerçevesinde inşa edilen konutların toplamı 500.000 m2’yi aşmış olup, kentsel altyapı ve teknolojik çelik imalat projeleri referanslar arasına katılmıştır.

Diğer yandan Abu Dhabi’deki projelerimiz arasında deniz köprü geçitleri ve kanalları, çeşitli köprü ve tünel yapılarını içeren alt yapı inşaatları ile lüks otel ve residence’lar yer almaktadır.

Kuzey Afrika’da Cezayir’de başlayan inşaat çalışmalarımız Fas’ı da içine alarak genişlemiştir. Bu kapsamda baraj, köprü, otoyol gibi alt yapı projeleri ile kurumsal binalar yer almaktadır.

NUROL faaliyetlerinin devam ettiği başka bir ülke olan Gürcistan’da, Sheraton Batum Otel’in yanısıra, şu anda İçişleri Bakanlığı Binası olarak hizmet vermekte olan Tiflis’teki Polis Merkezi tamamlanmış bulunmaktadır.

Bir dünya şirketi olan NUROL’ un kuruluşundan bu yana yurt içi ve yurt dışındaki toplam iş hacmi 25 milyar $'ın üzerine çıkmıştır.

Nurol Şirketler Topluluğu ülke kalkınması yanında etik değerlere, insana ve çevreye önem veren ilkelerini de ön planda tutarak sürdürülebilir başarı hedefi doğrultusunda ilerleyen bir dünya şirketidir. Bunu yaparken her zaman olduğu gibi geleneklere bağlılığı koruyarak aynı zamanda çağdaş yeniliklere açıklık vizyonunu benimsemiş olmaktan gurur duyar.

NUROL, adıyla özdeşleşen kalite ve güven başta olmak üzere, üstlendiği sosyal sorumluluk bilinci içinde sunduğu hizmetlerini yurt içi ve yurt dışı ortaklık ve temsilcilikleri ile büyütmeye, üstün performansını ulusal ve uluslararası pazarlarda da sergilerken çağdaş yönetim anlayışı ile geleceğe rehberlik etmeye devam edecektir.