nurol

NUROL HOLDİNG Facebook Sayfası   NUROL HOLDİNG Twitter Sayfası   NUROL HOLDİNG Instagram Sayfası
Nurol Holding
Ana Sayfa
Kurumsal
Sektörler
Finansal Bilgiler
Vakıf
Haberler
İnsan Kaynakları
İletişim
Site Haritası
Başkanın Mesajı

2015 yılında global ekonomideki gelişmelerin beklendiği gibi olmaması ve jeopolitik risklerin artarak devam etmesi nedeniyle piyasalardaki belirsizlik sürdü. FED’in faiz arttırım kararı beklentisi tüm yıl boyunca etkili oldu. Avrupa bölgesinde beklenen toparlanmanın bir türlü gerçekleşmemesi ve bankacılık sistemine ilişkin endişeler de piyasaları tehdit eden bir diğer unsur olarak karşımıza çıktı. Bir başka tehlike ise dünya ticaretinin bir türlü canlanamamasıydı. Çin’in frene basmasıyla küresel ticaretin yavaşlaması ve Çin ekonomisinin giderek küçülmesi yanında, gelen yeni veriler ise büyümenin daha da düşebileceğini gösteriyor.

Büyüme konusunun dünya çapında bu kadar hassas olunduğu bir durumda merkez bankaları hem büyüme hem enflasyon hem de finansal istikrar hedeflerini bir arada gerçekleştirmek zorunda kalacaklar gibi görünüyor.

Yurt içi piyasalardaki temel belirleyici faktör ise siyasi gelişmeler oldu. Seçimler nedeniyle uzayan belirsizlik ve bir süredir ülke gündeminde olmayan güvenlik endişelerinin yeniden kendini göstermesi, Türkiye’ye ilişkin risk algısını olumsuz etkiledi. 2015 yılında dış ticaret açığındaki düşüşün cari işlemler dengesine etkisi olumlu görünüyor. Yine de dış ticaret verilerinin ekonomideki büyüme açısından pek iyi sinyal verdiği söylenemez.

Enflasyonda 2015 yılını hedefin üzerinde yüzde 8,8 ile kapattık. 2016 yılında ise gerçekleşmesi zor görünse de enflasyon hedefi yine yüzde 5 düzeylerinde. Petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüş bu yıl da enflasyonu olumlu etkileyebilir. Ancak asgari ücretteki yüzde 30’luk artış ve döviz kurlarındaki yükselişin devam etmesinin sonuçları enflasyona olumsuz yansıyacağa benziyor.

Geçtiğimiz aylarda Rusya ile Türkiye arasında oluşan gerilimli hava ve maalesef ülkemizde tırmanan terörün yarattığı endişe nedeniyle yeni dönemde enerji, inşaat, ticaret ve özellikle de turizm sektörünün çok zorlanacağı ortada. Güney Doğu’da bir türlü çözülemeyen sorunlar, mültecilerin durumu ve Suriye krizi de bölgemizde büyük sıkıntılara yol açmakta.

Nurol Topluluk Şirketleri’nin bu yıl yine odaklandığı konu öncelikle mevcut durumumuzu koruyarak kalitemizle ön planda olmak ve sürdürülebilir büyüme olacak. Bunu yaparken mümkün olduğunca verimliliği artırarak maliyetleri kontrol altına almak ve pazarda kalıcılığımızı devam ettirmek istiyoruz.

Nurol Grubu olarak bu öngörüler altında bütçelerimizi hazırlarken 2016 yılı ortalama enflasyon oranını % 7,65, USD/ TL paritesini 2,99 ve EUR/ TL paritesini 3,11 olarak tahmin ettik.

2016 yılında, temkinli bir yaklaşım içinde olmak kaydıyla katma değeri yüksek alanlarda daha büyük projeler geliştirmek iş planımızda yer alıyor. Faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde stratejilerimiz doğrultusunda pazar payımızı artırmak için de çalışmalarımıza devam edeceğiz.

NUROL HOLDİNG, inşaat ve taahhüt başta olmak üzere savunma ve imalat sanayi, teknoloji, gayrimenkul yatırım, enerji, turizm, madencilik, finans, ticaret ve hizmet sektörlerinde yurt içinde ve yurt dışında yapılanmış kırkı aşan iştirak, bağlı ortaklık, şube ve proje ortaklığı ile faaliyet göstermeye devam etmektedir. 31 Aralık 2015 tarihli yasal mali bilançosu uyarınca Aktif büyüklüğü 9,2 Milyar TL, Özkaynaklar toplamı 1,6 Milyar TL olan Nurol Holding, gelişen piyasa ve ekonomik değişimlere paralel olarak sürdürülebilir büyüme hedefi doğrultusunda faaliyetlerini planlamakta, koordine etmekte ve yürütmektedir.

Şirketlerimize baktığımızda, öncelikle Nurol İnşaat'ın faaliyet sahasının yurt içi ve yurt dışında BAE, Suudi Arabistan, Libya, Cezayir, Fas ve Katar'dan, Gürcistan, Polonya, Rusya, Türkmenistan, Özbekistan, Irak ve Afganistan'a kadar geniş bir coğrafyaya yayılmış on beş ülkeyi kapsadığını söyleyebiliriz. ABD'li Mc Graw Hill'e bağlı “Engineering News Record” tarafından yayımlanan Dünyanın En Büyük Uluslararası Müteahhitleri listesinde de yer alan Nurol İnşaat'ın referans projeleri bağlamındaki çalışma alanları; altyapı projeleri, karayolları, otoyollar, demiryolu ve metro sistemleri, tüneller, gaz/petrol boru hatları ve ilgili tesisler, sulama/drenaj sistemleri, barajlar ve hidroelektrik santraller, su temini ve pis su sistemleri, kentsel/endüstriyel arıtma tesisleri ve katı atık tesisleri, anahtar teslimi üretim tesisleri ile sanayi kompleksi projelerini, sanayi siteleri, iş ve ticaret merkezi projelerini, lüks/toplu konut ve sosyal merkez projeleri ile otel, tatil köyü ve turistik tesis projelerini içermektedir.

Yurt dışı faaliyetlerimizin genişletilmesi amacıyla iş geliştirme çalışmalarımız da yoğun olarak sürmektedir. Suudi Arabistan ve Kuveyt başta olmak üzere Körfez Bölgesi’ndeki girişimlerimizin yanı sıra, Sahra Altı Afrika, Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan, Kazakistan, Azerbaycan, Pakistan ve Ukrayna’da çalışmalarımız devam etmektedir.

2015 yılında yurt içi projelerimizde de önemli aşamalar kaydedilmiştir. Türkiye'nin son dönem en büyük altyapı projelerinden biri olan ve Nurol İnşaat’ın yerel ortakları arasında yer aldığı Türk- Japon Ortak Girişimi tarafından yürütülen MARMARAY Boğaz Tüp Geçiş Projemiz, Ekim 2013 itibariyle hizmete girmiş olup, projemizin garanti süresi çerçevesindeki çalışmaları devam etmektedir.

Nurol İnşaat liderliğindeki Uluslararası Konsorsiyum tarafından yapımı sürdürülen, 24 milyon m3 gövde dolgusu ve 1.200 MW kapasite ile yıllık 4,1 milyar kWh enerji üretecek olan Ilısu Barajı ve HES Projemizde 2015 sonunda gerçekleşme oranı %80 seviyesine ulaşmış bulunmakta olup, yeni ihale ile taahhüt altına alınan Hasankeyf Grubu Karayolu Köprüleri Projemiz çerçevesinde de inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Türkiye’nin en büyük Yap-İşlet-Devret modelli altyapı yatırımlarından biri olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu (İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü dahil) Projemizde gerek asma köprü bölümünde gerek otoyol kesimlerinde yapım çalışmaları iş planlarına uygun olarak devam etmektedir. 384 km. otoyol ile 43 km bağlantı yolu olmak üzere toplam 427 km otoyol ile 1.550 m orta açıklığa sahip Osmangazi ( İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü ) Köprüsü’nün dizayn dahil yapımını içeren projemizde Gebze’den başlayarak İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün de dahil olduğu yaklaşık 53 kilometrelik kesim ( Gebze ile Gemlik arası ) 2016 ortalarında trafiğe açılmış olacaktır. Nurol İnşaat tarafından yapımı tamamlanan Güney Yaklaşım Viyadüğü ise, Osmangazi Köprüsü'nün güney ayağını otoyola bağlamakta olup viyadüğü kullanarak köprüden geçen araçlar, 60 metre yükseklikten 13 metreye inerek otoyola devam edeceklerdir. Köprünün hizmete girmesiyle birlikte halen 1-1,5 saati bulan ulaşım süresi 6 dakikaya inmiş olmaktadır.

Gebze-İzmir Otoyolu Projesi tamamlandığında ise İstanbul-İzmir arasında kara yolu ulaşımı 3,5 saate düşecektir.

Ordu Çevre Yolu Projemiz’de imalatlar 2015 yılı itibariyle %80 gerçekleşme oranına ulaşmış olup, İdare tarafından %20 keşif artışı verilmiştir.

NGYO, mevcut portföyüne ilave olarak, özellikle İstanbul’da gerçekleştirmekte olduğu marka projeleriyle ilgi odağı olmayı sürdürmektedir. İstanbul’da gerçekleştirilen Nurol Tower Çağlayan Projemiz’de çalışmalar 2016 yılı itibariyle tamamlanmış bulunmaktadır. Yine NGYO yatırımı olarak İstanbul’da gerçekleştirilen Nurol Life ve Nurol Park projelerimizin yapımı da Nurol İnşaat kalitesiyle devam etmektedir.

Nurol Makina, 40 yıla dayanan tecrübesi ile savunma sanayiinde güvenilir bir yüklenici ve çözüm ortağı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Tekerlekli zırhlı araç ve özel amaçlı platform alanında uluslararası üretim yapan Nurol Makina, gerçekleştirdiği özgün tasarım ve geliştirdiği projeler ile sektördeki öncü firmalardan biri haline gelmiş bulunmaktadır.

Nurol Teknoloji Şirketimiz, Ankara’da kurulu tam otomasyonlu modern üretim tesislerinde 21. Yüzyıl teknolojisi olan "İleri teknik malzemeler" alanında özgün tasarım ve üretim yapmakta olup müşteri taleplerine uygun formülasyonlar geliştirerek sektörel ihtiyaçlar doğrultusunda çözümler sunmaktadır. Ülkemiz ve bölgemizde tek kaynak konumunda olan firmamız, savunma ürünlerinin yanı sıra, rotor kırıcı uç ve diğer madencilik uçları ürünleriyle de imalat ve madencilik alanında başarıyla faaliyet göstermektedir.

Nurol Ailesi olarak yüklendiğimiz sorumluluğun farkındayız. Her zaman olduğu gibi yine hedefimiz; içinde yer aldığımız sektörlerde kalitemizle ön plana çıkarak en iyi olabilmek, en yüksek toplumsal ve ekonomik değeri yaratabilmektir.

Yarım asırı aşan bir süredir hep daha iyisi ve daha fazlasını yapmaya gayret ediyoruz. İlkelerimizden ödün vermeden yolumuza devam ederken ulaştığımız hiçbir nokta son, vardığımız hiç bir durak yeterli değildir bizim için. Onlar sadece çıkılması gereken basamaklardır. Geçmişte olduğu gibi bugün de önümüze çıkan engellerin geçici ve çözülebilir olduğunun bilinci içinde, Nurol bayrağını yurdumuzda ve sınırlarımızın ötesinde dalgalandırmaktan onur duymaktayız.

Şirketlerimizin ticari faaliyetleri yanında, Nurol Vakfımız aracılığıyla eğitim başta olmak üzere kültür, sanat ve spora kadar birçok alanda toplumsal fayda sağlayacak projelerle de sosyal sorumluluğumuzu yerine getirmeye gayret etmekteyiz.

Başarılarımızı sürekli kılmak için birlik ve beraberliğimizi koruyarak her zamankinden daha fazla çalışacağımıza inanmaktayım. Bu vesileyle, bizi bugünlere getiren toplumumuza, gelişim sürecinde yanımızda yer alan değerli çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza, paydaşlarımıza ve müşterilerimize Nurol markasına duydukları güven ve bağlılık için teşekkürlerimi sunuyor, 2016 yılının ülkemize ve dünyaya huzur, barış ve refah getirmesini temenni ediyorum.

 

Sevgi ve Saygılarımla,

Nurettin ÇARMIKLI

Yönetim Kurulu Başkanı