nurol

NUROL HOLDİNG Facebook Sayfası   NUROL HOLDİNG Twitter Sayfası   NUROL HOLDİNG Instagram Sayfası
Nurol Holding
Nurol Holding A.Ş.
İnşaat ve Taahhüt Sektörü
Savunma ve İmalat Sektörü
Finans Sektörü
Ticaret ve Hizmet Sektörü
Turizm Sektörü
İştiraklerimiz
Nurol İnşaat ve Ticaret A.Ş. PDF Yazdır e-Posta
Kuruluş Tarihi 1966 Tel 0212 286 80 10
Çalışan Sayısı 10.993
Faks 0212 286 80 11
Genel Müdür Nurettin AKDENİZ E-mail Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
Adres Büyükdere Cad. Nurol Plaza No:257
Kat:19 34450 Maslak - Sarıyer 34450 İSTANBUL
Web www.nurolinsaat.com.tr


NUROL Şirketler Topluluğu'nun öncü şirketi olarak 1966 yılında kurulmuş olan NUROL İnşaat, 80’li yıllarla beraber uluslararası piyasalara ilk adımını atmıştır. Suudi Arabistan ile başlayan yurt dışı çalışmaları, 90'lı yıllarla beraber dağılan Sovyetler Birliği'nin ardından kurulan Rusya Federasyonu ve BDT ülkelerini dahil ederek genişlemiş, 2000'li yıllara gelindiğinde ise Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri ilgi sahasının odağı haline gelmiştir. Bu dönem süresince yurt dışı çalışmalara paralel olarak yurt içi çalışmalar da tüm hızıyla devam etmiş, Türkiye'nin önde gelen sanayi kompleksleri ve altyapı yatırımları çerçevesinde pek çok proje referanslar arasına katılmıştır.

2016 yılı itibariyle, inşaat ve ticaretten makine ve savunma sanayine, bankacılık ve finanstan, otelcilik ve turizme, madencilik ve enerji üretiminden, havacılık ve sigorta aracılık hizmetlerine kadar farklı alanlara yayılmış 40'tan fazla bağlı şirket ve ortaklık içeren NUROL Şirketler Topluluğu'nun amiral gemisi NUROL İnşaat'ın faaliyet sahası Cezayir ve Fas’dan, BAE, Suudi Arabistan, Libya, Katar, Gürcistan, Polonya, Rusya, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Irak ve Afganistan'a kadar geniş bir coğrafyaya yayılmış olan on beş ülkeyi kapsamaktadır. Ortadoğu, Balkanlar ve Doğu Avrupa’nın diğer ülkelerindeki pazar arayışları ise tüm hızıyla devam etmektedir.

ABD'li Mc Graw Hill'e bağlı “Engineering News Record”(ENR. com) tarafından yayımlanan Dünyanın En Büyük Uluslararası Müteahhitleri listesinde de yer alan NUROL İnşaat'ın referans projeleri bağlamındaki çalışma alanı altyapı projeleri,  karayolları, otoyollar, demiryolu ve metro sistemleri, tüneller, gaz / petrol boru hatları ve ilgili tesisler, sulama/drenaj sistemleri, barajlar ve hidroelektrik santraller, su temini ve pis su sistemleri, kentsel/ endüstriyel arıtma tesisleri ve katı atık tesisleri, anahtar teslimi üretim tesisleri ile sanayi kompleksi projelerini, sanayi siteleri, iş ve ticaret merkezi projelerini, lüks / toplu konut ve sosyal merkez projeleri ile otel, tatil köyü ve turistik tesis projelerini içermektedir.

Bu başarılı geçmişi ile yakalanan grafik paralelindeki çalışmalar, halihazırda devam eden yurt içi ve yurt dışı projelerle tüm hızıyla sürmektedir.

Türkiye’nin en büyük Yap - İşlet - Devret modelli altyapı yatırımlarından biri olan Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu (İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü ve Bağlantı Yolları dahil) Projemizde gerek asma köprü bölümünde gerek otoyol kesimlerinde yapım çalışmaları devam etmektedir. 425 km otoyol ile 1.550 m orta açıklık ve yaklaşım viyadükleri ile birlikte yaklaşık 4.500 metre toplam uzunluğa sahip İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün tasarım dahil yapımını içeren projemizde Temmuz 2016 itibariyle Gebze’den başlayarak İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsünün de dahil olduğu yaklaşık 53 kilometrelik Gebze (K1 kavşağı) ile Gemlik (K5 kavşağı) arası güzergahın trafiğe açılması öngörülmektedir. Asma köprünün güney ayağını otoyola bağlayan 35.000 ton çelik imalât içeren 1.378 metre uzunluğundaki Güney Yaklaşım Viyadüğü’nün yapımı da Mayıs 2016 sonunda tamamlanmıştır. Ayrıca Gebze-Orhangazi kesimi kapsamında NUROL taahhüdünde bulunan Km: 34+350-43+296 arası 93 km’lik otoyol kesimi tamamlanmış olup trafiğe açılmıştır. Yine aynı proje kapsamında NUROL taahhüdünde bulunan Balıkesir-Kırkağaç-Akhisar kesimi Km: 224+300-317+284 arası toplam 93 Km’lik bölümde de yapım çalışmaları 2015 yılında başlamış ve programa uygun olarak devam etmektedir.

NUROL İnşaat liderliğindeki uluslararası konsorsiyum tarafından yapımı sürdürülen, 24 milyon m3 gövde dolgusu ile Türkiye’nin ikinci büyük barajı olan ve ön yüzü beton kaplamalı tipte inşa edilen, 1.200 MW kapasite ile yıllık 4,1 milyar kWh enerji üretecek Ilısu Barajı ve HES Projemiz’de, ilerleme oranı % 80 seviyesini geçmiş bulunmaktadır. Diğer yandan ise kazanılan ihale ile taahhüt altına alınan Hasankeyf Grubu Karayolu Köprüleri Projemiz çerçevesinde inşaat çalışmaları program dahilinde devam etmektedir. Bu proje çerçevesinde farklı açıklıklara sahip üç köprü inşa edilmektedir.

Türkiye'nin son dönem en önemli altyapı projelerinden olan ve NUROL İnşaat’ın yerel ortak olarak yer aldığı Türk- Japon Ortak Girişimi tarafından yürütülen ve İstanbul’un iki yakasını deniz altından demiryolu hattı ile birleştiren MARMARAY Boğaz Tüp Geçiş Projemiz, Ekim 2013 itibariyle hizmete girmiş olup, projemizin garanti süresi çerçevesindeki çalışmalar devam etmektedir.

Faaliyetlerimizin sürdüğü bir diğer ülke olan Cezayir’de taahhüt altına alınmış son projemiz olan Tizi Ouzu Şehri, Doğu-Batı Otoyolu Bağlantı Otoyolu Projesi’ndeki çalışmalarımız da devam etmektedir. 48 km otoyolun, toplam 2x2,7 km uzunlukta tünel ve toplam 2x10 km uzunlukta viyadük ve köprü yapıları ile beraber inşasını içeren bu projemiz çalışma programına uygun bir şekilde sürdürülmektedir.

Cezayir’de bu yıl itibariyle tamamlanıp idareye teslim edilmiş olan Douera Barajı Projemiz’e ilave olarak Souk Tleta ve Boukhroufa Barajları’nda yapım işleri, çalışma programları çerçevesinde devam etmektedir. Her iki barajımız da kil çekirdekli toprak dolgu tipinde olup, Souk Tleta Barajı 1,5 milyon m3 gövde hacmi ile 98 milyon m3 içme ve sulama suyu temini kapasitesine, Boukhroufa Barajı ise 4,3 milyon m3 gövde hacmi ve 125 milyon m3 içme ve sulama suyu kapasitesine sahip olacaktır.

Fas’ta, Al Jadida-Safi Otoyolu'nun 3 ve 4 numaralı paketlerini teşkil eden 82 km otoyol standardındaki karayolu projemizin Mart 2016 itibariyle geçici kabulu yapılmıştır.

Irak, Bağdat’ta 30.000 kişilik bir stadyum, 2.500 seyirci kapasiteli antrenman sahaları ve otel tesislerinin, tasarım dahil anahtar teslimi olarak gerçekleştirilmesini içeren Sadr Şehri Stadyum Kompleksi Projemizin sözleşmesi, İdare’nin teslim ettiği tüm sahalarda çalışmaların tamamlanmasıyla kapanma noktasına gelmiştir. Irak, Süleymaniye’deki Silo ve Ambar Kompleksi Projemiz’de ise çalışmalar tamamlanmış, geçici kabul yaptırılmıştır. Bir yıllık garanti süresi Mayıs 2016 başında sona ermiş olup, kesin kabul işlemleri beklenmektedir. Projemiz çerçevesinde 80.000 ton kapasiteli çelik silo kompleksi ve 12 adet ambar yapısı tasarım dahil gerçekleştirilmiş bulunmaktadır.

Körfez Bölgesi, NUROL İnşaat için önemli bir odak noktası olma niteliğini korumaktadır. Abu Dhabi'deki projelerimizden Bab Al Qasr Otel ve Çok Amaçlı Turizm Kompleksi Projemiz 2016 yılı itibariyle tamamlanma aşamasına gelmiştir. Ofis, lüks konut ve sosyal tesis bölümleri içeren kompleks 41 katlı ikiz kule içermekte olup, toplam inşaat alanı 165.000 m2'ye ulaşacaktır.

Abu Dhabi’deki bir diğer projemiz olan Saadiyat Adası Müzeler bölgesi ulaşım tüneli projemiz başarı ile tamamlanmıştır. Bu proje kapsamında 1,5 km uzunluğunda taşıt ulaşım tüneli tasarım dahil olmak üzere gerçekleştirilmiştir.

Diğer yandan kazanılan ihale ile taahhüdümüz altına giren Marina City Villaları projesi planlandığı çerçevede devam etmektedir. Proje kapsamında toplam 120.000 m2 kapalı alana sahip muhtelif tipte villa ve konutlar inşa edilecektir.

Yine Abu Dhabi’de Ekim 2014’te taahhüt altına alınan, İşvereni H.H. DR. Sheikh Sultan Bin Khalifa Al Nahyan Özel İdaresi olan konut kompleksi projesi kapsamında inşaat çalışmalarımız hızla devam etmektedir. İki konut bloğu içeren proje 2016 yılı içerisinde tamamlanacaktır. Aynı idare tarafından Dubai’de yaptırılacak olan ve iki bloktan oluşacak Fairmont Oteli İdari Personel Konutları projesinin sözleşmesinin de 2016 yılı itibariyle imzalanması beklenmektedir.

Körfez Bölgesi’nde 10 yılı aşkın süredir faaliyette olduğumuz Katar’da, iş geliştirme çalışmaları da devam etmektedir.

Kuzey Afrika faaliyet sahamızdaki son ülke olan Libya'da yaşanan üzücü olaylar neticesinde sekteye uğramış olan faaliyetlerimizin, 160 km bölünmüş karayolu rehabilitasyonunu içeren Sahilyolu Algarabolli - Misuratah Kesimi Projesi, Trablus'taki Al Fateh Üniversitesi kapsamındaki Ekonomi ve Hukuk Fakülteleri, Beden Eğitimi Fakültesi ve Kampüs B Altyapı İşleri Projeleri çerçevesinde tekrar başlaması için çalışmalarımız sürmektedir.

Gürcistan’daki 104 MW kurulu güç kapasiteli Paravani HES Projemiz 2015 yılı itibariyle tamamlanmıştır. Geçmişte yapımını başarıyla tamamladığımız ve sahibi olduğumuz Batum’daki Sheraton Hotel’in işletmesi de firmamız bünyesinde devam etmektedir. Bölgede iş geliştirme çalışmalarımız tüm hızıyla sürmektedir.

Çalışmalarımızın ağırlık noktasında bulunan yurt dışı faaliyetlerimizin genişletilmesi amacıyla iş geliştirme çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Suudi Arabistan, BAE ve Kuveyt başta olmak üzere Körfez Bölgesi’ndeki girişimlerimizin yanı sıra, Sahra Altı Afrika, Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan, Kazakistan, Azerbaycan, Pakistan ve Ukrayna’da da çalışmalar devam etmektedir.

Türkiye’de yapımı devam eden Ordu Çevre Yolu Projemiz’de imalatlar 2015 yılı itibariyle ilk keşif miktarına ulaşmış olup İdare tarafından %20 keşif artışı verilmiştir. 21,4 km uzunluğundaki 2x2 bölünmüş yol olarak tasarlanan Ordu Çevre Yolu'nda toplam uzunluğu 6,5 km olan 3 adet çift tüp tünel, toplam uzunluğu 2,4 km olan 4 adet viyadük, 3 adet köprü, 5 adet kavşak bulunmaktadır.

Kazanılan ihale ile Grubumuz tarafından alınan arazi üzerinde İstanbul’da gerçekleştirilen NUROL Tower Çağlayan İş Kompleksi Projemiz’de çalışmalar 2016 yılı itibariyle tamamlanmış olup Projenin iskan ruhsatı da alınmıştır. 6.800 m2 proje alanı üzerinde gerçekleştirilmiş kompleksin toplam 70.500 m2 kapalı alanı vardır.

Yine NUROL Grubu yatırımı olarak İstanbul’da gerçekleştirilen NUROL Life Çok Amaçlı Kompleksi ve NUROL Park projelerimizde de inşaat çalışmaları sürmektedir. NUROL Life Projemiz çerçevesinde toplam 138.000 m2 kapalı alanlı çok katlı kompleks, NUROL Park Projesi çerçevesinde ise toplam 273.000 m2 kapalı alanlı ve farklı amaçlı dokuz blok anahtar teslimi gerçekleştirilmektedir.

NUROL İnşaat ve Ticaret A.Ş., yukarıda kısaca değinilen bu çalışmaları ve başarılarla dolu geçmişinin haklı gururunu, kuruluşunun ilk gününden itibaren kaybetmediği genç ve dinamik ruh ile geleceğe emin adımlarla taşımaktadır.