nurol

Nurol Holding
Nurol Holding A.Ş.
İnşaat ve Taahhüt Sektörü
Savunma ve İmalat Sektörü
Finans Sektörü
Ticaret ve Hizmet Sektörü
Turizm Sektörü
İştiraklerimiz
Nurol İnşaat ve Ticaret A.Ş. PDF Yazdır e-Posta
Kuruluş Tarihi 1966   Tel 0312 455 15 00
 
Çalışan Sayısı 7.500   Faks 0312 455 15 62-63
 
Genel Müdür Ali GÜMRÜKÇÜOĞLU
  E-mail Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
 
Adres Buğday Sokak No: 9 Kavaklıdere 06700 ANKARA   Web www.nurolinsaat.com.tr

NUROL Şirketler Topluluğu’nun ilk ve öncü şirketi olarak Ankara'da 1966 yılında kurulmuş olan NUROL İnşaat, faaliyet hayatının henüz 15. Yılında çalışmalarını uluslararası arenaya da taşımıştır. 80'lerde başta Suudi Arabistan olmak üzere petrol üreticisi Arap ülkeleri olan odak noktası, 90'lı yıllarla beraber dağılan Sovyetler Birliği'nin ardından kurulan Rusya Federasyonu ve BDT ülkeleri olmuştur. 2000'li yıllar ile birlikte ise bir kez daha Orta Doğu ve Kuzey Afrika ilgi sahasına dahil edilmiştir. Bu dönem zarfında yurt içi çalışmalar da tüm hızıyla devam etmiş ve Türkiye'nin önde gelen sanayi kompleksleri ve altyapı yatırımları çerçevesinde pek çok proje referanslar arasına katılmıştır.

2013 yılı itibariyle, inşaat ve ticaretten makina ve savunma sanayine, bankacılık ve finanstan, otelcilik ve turizme kadar farklı alanlara yayılmış 40'tan fazla bağlı şirket ve ortaklık içeren NUROL Holding Topluluğu'nun amiral gemisi NUROL İnşaat'ın faaliyet sahası BAE, Suudi Arabistan, Libya, Cezayir, Fas ve Katar'dan, Gürcistan, Polonya, Rusya, Türkmenistan, Özbekistan, Irak ve Afganistan'a kadar geniş bir coğrafyaya yayılmış on dört ülkeyi kapsamaktadır.

ABD'li Mc Graw Hill'e bağlı “Engineering News Record” (ENR.com) tarafından yayımlanan Dünyanın En Büyük Uluslararası Müteahhitleri listesinde yer alan NUROL İnşaat'ın referans proje potföyü bağlamında çalışma alanı altyapı projelerini, karayolları, otoyollar, demiryolu ve metro sistemleri, tüneller, gaz/petrol boru hatları ve ilgili tesisler, sulama/drenaj sistemleri, barajlar ve hidroelektrik santraller, su temini ve pis su sistemleri, kentsel/endüstriyel arıtma tesisleri ve katı atık tesisleri, anahtar teslimi üretim tesisleri ile sanayi kompleksi projelerini, sanayi siteleri, iş ve ticaret merkezi projelerini, lüks/toplu konut ve sosyal merkez projeleri ile otel, tatil köyü ve turistik tesis projelerini içermektedir.

Bu başarılı geçmişi ile yakalanan grafik paralelindeki çalışmalar, mevcut devam eden yurt içi ve yurt dışı işlerle tüm hızıyla sürmektedir.

Körfez Bölgesi, özellikle de BAE, NUROL İnşaat için önemli bir odak noktası niteliğini korumaktadır.

Abu Dhabi'deki projelerimizden Bab Al Qasr Otel ve Çok Amaçlı Turizm Kompleksi Projemiz'in gerçekleşme oranı %60 mertebesine ulaşmış bulunmaktadır. Ofis, lüks konut ve sosyal tesis bölümleri içeren kompleks 41 katlı ikiz kule içermekte olup, toplam inşaat alanı 155.000 m2'ye ulaşacaktır.

Projemiz’in 2014 yılında tamamlanması öngörülmektedir.

2012 yılında kazanılan ihaleler bağlamında, Abu Dhabi’de Al Shohub Özel Okul Kompleksi ve Batı Mangrove Sahil Düzenleme ve Altyapı İşleri projelerimz çerçevesindeki çalışmalarımız da sürmektedir.

Dubai'de, JumeirahTriangle 1. Bölge ve JumeirahVillage Kuzey Kesimi Altyapı İşleri Projelerimiz'deki çalışmalarımız işverenin öngördüğü program çerçevesinde tamamlanmaktadır.

JumeirahTriangle 1. Bölge Projemiz'de 856 villa anahtar teslimi gerçekleştirilmiş olup, Jumeirah Village Kuzey Projemiz 2.760 villa inşa edilecek olan 400 ha. büyüklüğündeki sahada her türlü altyapı kaleminin gerçekleştirilmesini içermektedir.

Faaliyetlerimizin sürdüğü bir diğer ülke olan Cezayir'de Douera Barajı Projemiz, ilave olunan iş kalemleri paralelinde 2013 yılı başı itibariyle tamamlanma aşamasına gelmiş bulunmaktadır. Diğer yandan, kazanılan ihale neticesi Souk Tlata Barajı Projesi'nin sözleşmesi imzalanmış olup, projemiz mobilizasyon aşamasına gelmiştir.

Bir diğer faaliyet sahamız olan Libya'da, maalesef yaşanan karışıklık dolayısıyla faaliyetlerimiz sekteye uğramış durumdadır. Ülkede 2010 yılı sonu itibariyle devam eden projelerimiz; 160 km bölünmüş karayolu rehabilitasyonunu içeren Sahilyolu Algarabolli-Misuratah Kesimi Projesi, Trablus'taki Al Fateh Üniversitesi kapsamındaki Ekonomi ve Hukuk Fakülteleri, Beden Eğitimi Fakültesi ve Kampüs B Altyapı İşleri Projeleridir.

Son dönemde faaliyet sahamıza dahil olmuş olan Fas’ta, Al Jadida-Safi Otoyolunun 3 ve 4 numaralı paketleri için yapım sözleşmesiTemmuz 2012’de imzalanmış bulunmaktadır. Proje kapsamında toplam 82 km otoyol standardında karayolu anahtar teslimi gerçekleştirilecektir.

Gürcistan’daki çalışmalarımız, kardeş şirketimiz NUROL Makine Çelik İşletmeleri’nin faaliyetleri çerçevesinde sürmektedir.

Irak’taki ilk taahhüdümüz olan Sadr Şehri Stadyum Kompleksi Projemiz 30.000 kişilik bir stadyum, 2.500 seyirci kapasiteli antrenman sahaları ve otel tesislerinin, tasarım dahil anahtar teslimi olarak gerçekleştirilmesini içermektedir.

Diğer yandan, 2012 yılı son aylarında Süleymaniye’de 80.000 ton kapasiteli silo kompleksi ve 12 adet ambar kompleksi içeren proje taahhüt altına alınmış bulunmaktadır.

Gerçekleşme açısından ağırlık noktamız olan yurt dışı faaliyetlerimizin kapsamının genişletilmesi için iş geliştirme çalışmalarımız da tüm hızıyla devam etmektedir. Suudi Arabistan'ın tekrar faaliyet sahamıza etkin olarak dahil olması için Riyad merkezli kurulmuş olan alt şirketimiz aktif hale getirilirken, özellikle Sahra Altı Afrika’da iş geliştirme çalışmalarımız da başlatılmış bulunmaktadır.

Yurt dışındaki çalışmalarımızın yanı sıra 2011 yılında Türkiye'deki projelerimizde de önemli aşamalar kaydedilmiştir.

Türkiye'nin son dönem en önemli altyapı projelerinden olan ve NUROL İnşaat'ın yerel ortakları arasında yer aldığı Türk- Japon Ortak Girişimi tarafından yürütülen MARMARAY Boğaz Tüp Geçiş Projemiz'de tamamlanma oranı %90 mertebesini aşmış bulunmaktadır. Proje kapsamında tünel delme ve batırma tüp yerleştirme çalışmalarımız tamamlanmış olup, ray döşeme ve elektromekanik imalatlar devam etmektedir.

NUROL İnşaat liderliğindeki uluslararası konsorsiyum tarafından yapımı sürdürülen, 25 milyon m3 gövde dolgusu ile ön yüzü beton kaplamalı tipte inşa edilmekte olan ve 1.200 MW kapasite ile yıllık 4 milyar kwh enerji üretecek olan Ilısu Barajı ve HES Projemiz’de, gerçekleşme oranı %65 seviyesini geçmiş bulunmaktadır.

Diğer yandan Türkiye’nin en büyük Yap-İşlet-Devret Modelli Altyapı Yatırımı konumundaki Gebze-İzmir Otoyolu (İzmit Körfezi Asma Köprüsü dahil) Projemizde gerek asma köprü bölümünde gerek ana mühendislik yapıları bağlamında yapım çalışmaları başlamış bulunmaktadır. 425 km otoyol ile dünyanın en uzun ikinci açıklığına sahip asma köprüsü olacak olan İzmit Körfezi Asma Köprüsü’nün gerçekleştirilmesini içeren projemizde asma köprünün 35.000 ton çelik imalât içeren güney yaklaşım viyadüğünün yapımı da kardeş şirketimiz NUROL Makina Çelik İşletmeleri tarafından gerçekleştirilecektir.

Kazanılan ihale ile Grubumuz tarafından alınan arazi üzerinde İstanbul’da gerçekleştirilen NUROL Tower Çağlayan İş Kompleksi Projemiz’de gerçekleşme oranı %20 mertebesine ulaşmış bulunmaktadır. 6.800 m2 proje alanı üzerinde gerçekleştirilecek toplam 70.500 m2 kapalı alanlı çok katlı kompleksin 2014 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

Yine NUROL Grubu yatırımı olarak İstanbul’da gerçekleştirilecek Cendere çok amaçlı kompleksi projemizde tasarım ve mobilizasyon çalışmaları yürütülmekte olup, projenin 2013 yılında yapım aşamasına getirilmesi öngörülmektedir. Proje kapsamında toplam 115.000 m2 kapalı alanlı çok katlı kompleks anahtar teslimi gerçekleştirilecektir.

NUROL’un ortak yatırımı olarak gerçekleştirmekte olduğu toplam 1.500 konutluk Bahçeşehir MN Evleri Projemizin 182 konutluk dördüncü etabı tamamlanmış olup, beşinci etap için çalışmalara başlanmış bulunmaktadır.

Son olarak, Ocak 2012 sonunda yapım sözleşmesi imzalanmış olan Ordu ÇevreYolu Projemizde yapım çalışmaları başlamış bulunmaktadır. 19,1 km uzunluğundaki Ordu Çevre Yolu'nda toplam uzunluğu 5,3 km olan 2 adet çift tüp tünel, toplam uzunluğu 2,0 km olan 3 adet viyadük, 5 adet köprü, 2 adet alt geçit ve 3 adet köprülü kavşak bulunmaktadır.

NUROL İnşaat ve Ticaret A.Ş., yukarıda kısaca değinilen bu çalışmaları ile başarılarla dolu geçmişinin haklı gururunu, kuruluşunun ilk gününden itibaren kaybetmediği genç ve dinamik ruh ile geleceğe emin adımlarla taşımaktadır.